Portret Wojciecha Biesiadeckiego

Józef Pankiewicz- polski impresjonista, grafik, pedagog. Ur. 29 listopada 1866 w Lublinie, zm. 4 lipca 1940 w La Ciotat (Francja),. Wystawa w Muzeum Narodowym z okazji 140 urodzin malarza.

Portret przedstawia siedzącego mężczyznę koło 35 roku życia. Po jego prawej stronie znajduje się stolik na którym leżą starannie ułożone czasopisma oraz popielniczka. Portret został namalowany na kwiatowym tle. Widzimy także dywan leżący na ziemi, który świetnie komponuje się z tapetą, tworząc niedużą perspektywę.
Jego dumna sylwetka dominuje na obrazie. Postać ubrana na czarno kontrastuje z kolorowym tłem. Mężczyzna ma ciemne włosy, piękne zielone oczy i małe usta. Pomimo, ze mężczyzna siedzi, można stwierdzić, ze jest dość wysoki. Mężczyzna prezentuje się dumnie-siedzi wyprostowany z nogą założona na nogę. Jest także elegancki, o czym świadczy jego schludne ubranie- garnitur, biała koszula, zielony krawat oraz wypucowane lakierki. Patrząc na jego lewa rękę, możemy zauważyć zloty pierścionek na palcu, prawdopodobnie obrączkę. Można się wiec domyślić ze mężczyzna jest żonaty W drugiej ręce spokojnie spoczywa rozpalony papieros.
Mężczyzna jest przedstawiony tak, jakby patrzył dokładnie w oczy oglądającego go. Z jego twarzy nie można wyczytać ani jednego uśmiechu, czy grymasu co daje uczucie tajemniczości. Jednak osoba ta ma niezwykle przyjazny wyraz twarzy co sprawia, że patrząc na nią widzi się w niej swojego przyjaciela.

Wybrałam ten obraz, ponieważ jest to portret mężczyzny o wyjątkowo przyciągającym spojrzeniu. Spodobała mi się jego dostojność, a zarazem tajemniczość.

Related Articles