Sporty rekreacyjne - Siatkówka Plażowa

Charakterystyka gry
Siatkówka plażowa jest grą, w której uczestniczą dwa zespoły. W każdym zespole występuje dwóch zawodników. Mecz rozgrywany jest na piaszczystym boisku, przedzielonym siatką. Uniwersalny charakter i możliwość wybrania jednej z wielu wersji gry sprawiają, że w siatkówkę plażową może grać każdy, bez względu na warunki otoczenia. Gra polega na tym, że każdy z zespołów przebijając piłkę nad siatką stara się, aby piłka upadła na boisko przeciwnika, a jednocześnie stara się nie dopuścić, aby piłka upadła na własne boisko.Zespół ma prawo do trzech odbić piłki w celu jej przebicia na boisko przeciwnika. Odbicie piłki w bloku jest liczone jako odbicie piłki przez zespół. Piłka jest wprowadzana do gry przez zawodnika zagrywającego. Piłka powinna przelecieć nad siatką i spaść na boisko przeciwnika. Gra toczy się do momentu, w którym piłka dotknie podłoża, wyjdzie “na aut” lub zespół nie zdoła we właściwy sposób przebić piłki na boisko przeciwnika.

W siatkówce plażowej zespół zdobywa punkt po każdej wygranej akcji (System Punkt Za Akcję). Jeżeli zespół odbierający zagrywkę wygra akcję, zdobywa punkt oraz prawo do wykonania zagrywki. W takiej sytuacji następuje zmiana zawodnika zagrywającego

Boisko
- wymiary boiska to 16 X 8 m, czyli dwie połowy po 8 X 8 m.
- nie ma linii środkowej.
- linie wyznaczające boisko, to taśmy o szerokości 5 do 8 cm
- wysokość siatki mierzona od środka pola gry
-teren do gry musi być przygotowany na zniwelowanym piasku, o możliwie płaskiej i jednorodnej powierzchni, wolnej od kamieni, muszelek i innych przedmiotów mogących spowodować kontuzje zawodników
- piasek musi być drobnoziarnisty
- boisko nie może stwarzać dla zawodników niebezpieczeństwa kontuzji
- linie muszą być koloru kontrastującego z piaskiem (zalecany ciemnoniebieski)
- linie powinny być wykonane ze sznurków lub taśm o dużej trwałości
- siatka posiada długość 8,5 m, a umieszczone na niej taśmy po 5 - 8 cm. Na taśmach dolnej i górnej mogą być reklamy sponsorów.

Drużyna
- składa się z dwóch zawodników.
- nie ma trenera.
- przed rozpoczęciem spotkania zawodnicy z linii końcowej boiska muszą podbiec do siatki i przywitać się z przeciwnikami.
- obaj zawodnicy mogą rozmawiać z sędziami, prosić o czas i przerwę na odpoczynek.
- obaj zawodnicy po zawodach podchodzą do sędziów i dziękują im za prowadzenie spotkania.

Zasady gry
- gra się: do dwóch wygranych setów do 21 pkt.,wygrana drużyna musi posiadać dwa punkty przewagi. Nie ma punktu końcowego. W razie stanu po 1 w setach, rozgrywana jest trzecia partia, którą toczy się na takich samych zasadach, tyle że do 15 pkt.

Related Articles