Profilaktyka zakażeń grzybiczych, rola kosmetyczki.

Zagadnienie profilaktyki i leczenia grzybic skóry jest niezwykle aktualne, gdyż nieustannie wzrasta częstotliwość występowania infekcji grzybiczych.
Grzybice są to zakażenia polegające na wtargnięciu do żywego organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych na przykład bakterii czy wirusów, pasożytów zwierzęcych czy grzybów pasożytniczych, które się w nim rozwijają. Infekcje grzybów pasożytniczych występują najrzadziej, ale wywołują one bardzo nieprzyjemne dla pacjenta objawy, a czasem mogą nawet zagrażać życiu.
Grzyby chorobotwórcze występują praktycznie wszędzie- na przedmiotach, z którymi się stykamy, w powietrzu a nawet w naszym organizmie. Co piąty, szósty dorosły Polak cierpi na grzybicę. Grzybica atakuje bardzo często osoby dbające o swoje zdrowie i kondycję, regularnie korzystające z pływalni, fitness-klubów, usług kosmetycznych czy solarium. Długotrwałe moczenie lub noszenie obuwia sportowego, w którym stopy się pocą, mogą osłabiać naturalne bariery ochronne skóry przed inwazją grzybów, które bardzo lubią środowisko ciepłe i wilgotne.
Grzybica początkowo wygląda niegroźnie. Może to być lekkie swędzenie między palcami stóp, później pojawia się tam pęknięcie i sączenie naskórka. Zmiany te mogą przechodzić na paznokcie, skórę stóp a nawet rąk.
Wyróżniamy następujące rodzaje grzybic: mikoza- choroba zakaźna wywołana miejscowym lub ogólnym zakażeniem grzybami chorobotwórczymi. Grzybice powierzchowne - skóry, paznokci i głębokie - narządowe. Grzybice głębokie wywołują powstawanie w tkankach procesów zapalnych, a nawet martwiczych. Pozostałością po przewlekłych procesach grzybiczych są zmiany bliznowate.
Skuteczną profilaktykę i terapię grzybicy naskórkowej zapewniają preparaty działające miejscowo na skórę. Niektóre z nich dostępne są bez recepty. Kuracja jest tym prostsza, im choroba jest mniej zaawansowana.
Grzybica jest wysoce zakaźna. Wystarczy kontakt z przedmiotami, których używają osoby zakażone grzybicą, takimi jak: obuwie, grzebienie, ręczniki, gąbki czy pumeksy. Czasem do zakażenia wystarczy przymierzenie ubrania kolegi lub koleżanki, ich butów, na basenie czy na siłowni, bądź wizyta u fryzjera, kosmetyczki.
W miejscach publicznych takich jak gabinet kosmetyczny Klienci korzystający z usług gabinetów kosmetycznych są anonimowi. Nic nie wiedząc o stanie zdrowia klientów, każdego z nich powinno się traktować jako osobę potencjalnie zakażoną. Zagrożenie stwarza zamierzone lub niezamierzone przerwanie ciągłości tkanek, bądź jakikolwiek kontakt z grzybicą podczas zabiegów kosmetycznych wykonywanych w zakładzie.

Related Articles