Akupersura przy kobiecych dolegliwościach

Kobiece problemy często nie znajdują rozwiązania w konwencjonalnej medycynie. Symptomy związane z menstruacją, porodem i przekwitaniem mogą być złagodzone przez stosowanie technik akupresury.


CIĄŻA

Te proste techniki są idealne do nauczenia się dla partnerów, by pomóc kobietom w czasie ciąży i porodu.
Pc 6 (meridiana osierdzia; na szerokość trzech palców, na dole przegubu dłoni) jest godnym zaufania środkiem przy porannych mdłościach. Należy zastosować rozcieranie w górę i w dół kanału początkowego pod pępkiem, co pomaga utrzymać ciążę, jeśli istniały trudności przy zachodzeniu w ciążę.
Uwaga: Nie wolno przeciążać pracą macicy i gruczołu przysadki mózgowej, aż do ostatnich dni ciąży. Nie wolno używać Sp 6 podczas ciąży.
Kobieta powinna spróbować zorganizować swój plan rodzenia chyba, że dziecko przyjdzie na świat wcześniej, niż jest oczekiwane. Należy również spróbować upewnić się, czy personel medyczny otoczy przyszłą mamę staranną troską i opieką oraz że dostosuje się do jej życzeń, na przykład, jeśli nie chce rutynowych interwencji.
Aby zapobiec przedwczesnym narodzinom, należy pracować nad Ki 3 podczas nacisku na poziom miednicy. Podczas porodu powinno się masować Bl 27 w stronie krzyża oraz Sp 6 ( meridiana śledziony; na szerokość czterech palców w górę wewnętrznej części nogi, od kości skokowej, zaczynając od umięśnionego obszaru za kością skokową) i Sp 9 (4) (meridiana śledziony; na wewnętrznej stronie łydki, zaraz pod wybrzuszeniem kości, poniżej boku kolana) po wewnętrznej stronie kolan, pomiędzy naciskami. Sp 6 może pomóc przy ostatniej fazie ciąży. Udowodniono, że w czasie porodu ból łagodzi akupresura elektroniczna.

Dla zdrowego pokarmu, mleka matki, powinno się masować St 29 (meridiana żołądka; szerokość ręki pod pępkiem, szerokość dwóch kciuków poza pępkiem) oraz całą meridianę TE ( meridiana potrójnego ogrzewacza) i punkt serca – CV 17 („naczynie początkowe”; punkt inaczej jest zwany „morzem ciszy”, między piersiami, na szerokości trzech kciuków w górę od dolnej części mostka).

MENOPAUZA

Może być to czas wyzwolenia, radosnej zmiany. Niektóre kobiety spostrzegają, że napływy gorąca – albo „fale energii” – oczyszczają ich głowy. Jedzenie produktów sojowych ze sklepów ze zdrową żywności, które nie używają genetycznie zmodyfikowane soi, może pomóc utrzymać równowagę hormonalną, a co za tym idzie, zmniejszyć nieprzyjemne objawy menopauzy.
Przy napływach gorąca należy pracować nad Sp 6, Li 3 (meridiana wątroby; między drugim a dużym palcem u nogi, na szerokość dwóch palców w górę stopy od połączenia między palcami) i Pc 6. Jeśli to nie pomaga powinno się zastosować akupunkturę. Należy pamiętać o ćwiczeniach – taniec jest doskonały dla wzmocnienia kości i mięśni, zmniejsza ryzyko osteoporozy. Bardzo pomocne jest również używanie drewnianego wałka do stóp.
Należy pracować nad Sp 6 na szerokość czterech palców w górę, wewnętrzną stroną nóg, od kości skokowej, zaczynając od mięsistego obszaru za kością skokową. Następnie powinno się pracować nad Ki 1 (3) (meridiana nerek; punkt zwany także „tryskającym źródłem - środek stopy, tuż pod jej kłębem, gdzie spotykają się dwie części), obracając stopą w kostce. Chodzenie pobudza Ki 1, jest też doskonałą formą ćwiczenia; szczególnie wartościowy w tym momencie życia jest spacer. Można ożywić ciało obracając nogą w kostce i trzymając Ki 1 w dłoni.
Przy dolegliwościach menopauzy mogą również pomóc inne techniki:

JG11 (h) - punkt umiejscowiony jest na zewnętrznym brzegu zgięcia łokciowego (pośrodku między fałdem łokciowym a zewnętrznym kłykciem przy zgiętym stawie łokciowym).

O6 (h) - punkt umiejscowiony na dłoniowej powierzchni przedramienia, 2 cuny powyżej poprzecznego fałdu nadgarstka.

S5 (h) - punkt umiejscowiony na dłoniowej powierzchni przedramienia, po stronie promieniowej ścięgna zginacza łokciowego nadgarstka, 1 cun powyżej fałdu poprzecznego nadgarstka.

PM 15 (h) - punkt umiejscowiony na tylnej powierzchni klatki piersiowej na wysokości wyrostka 5 kręgu piersiowego, w odległości 1,5 cuna od linii środkowej.

ST6 (p) - punkt umiejscowiony w dolnym odcinku przyśrodkowej powierzchni podudzia, 3 cuny powyżej wierzchołka kostki przyśrodkowej.

O7 (h) - punkt umiejscowiony w środku fałdu poprzecznego nadgarstka.

GRP15 (h) - punkt umiejscowiony na linii przedniej środkowej, na wysokości końca wyrostka mieczykowatego

Ż30 (p) - punkt umiejscowiony w dolnej części podbrzusza, na górnym brzegu kości łonowej, w odległości 2 cunów od linii środkowej.MENSTRUACJA

BÓLE I GUZKI PIERSI

Około 20 % wszystkich kobiet przyznaje, że bolą je piersi oraz że wyczuwają w nich guzki przed miesiączką. Jeśli kiedykolwiek zostanie zauważony guzek, który nie znika, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ograniczenie spożycia kofeiny często łagodzi dyskomfort samopoczucia. Olejek z wiesiołka jest bardzo skuteczny przy wielu kobiecych dolegliwościach (zakazane jest stosowanie go przy epilepsji).
Przy problemach takich jak zapalenie sutka, spuchnięte piersi albo zatrzymanie płynów w organizmie masuje się meridianę TE w dół (otwieranie), pukając palcami wzdłuż jej biegu od głowy do palca serdecznego, ponieważ ta meridiana równoważy poziom płynów między nerkami a sercem (w terminologii medycyny konwencjonalnej pobudza układ limfatyczny).

ZESPÓŁ NAPIĘCIA PRZEDMIESIĄCZKOWEGO (ZNP)

Jedzenie powoduje więcej problemów hormonalnych, niż można sobie wyobrazić. Aby złagodzić huśtawki nastroju i napięcie, trzeba spożywać więcej pokarmów bogatych w witaminę B6, takich jak ryby, wątróbka, bekon, ekstrakt drożdży, przecier pomidorowy, banany i magnez, znajdujący się w muesli czy owsiance. Przed miesiączką lepiej jeść mało, ale często i ograniczać tłuste potrawy, by utrzymać odpowiedni poziom hormonu, jeśli jest to tylko możliwe.
W ZNP pomaga masowanie śledziony oraz St 29.
Dodatkowe sposoby złagodzenia ZNP:

JG4 (p) - punkt umiejscowiony w połowie drugiej kości śródręcza po stronie promieniowej, w najwyższym punkcie mięśnia przy przywiedzionym kciuku do palca wskazującego.

ST6 (p) - punkt umiejscowiony w dolnym odcinku przyśrodkowej powierzchni podudzia, 3 cuny powyżej wierzchołka kostki przyśrodkowej.

GRP3 (h) - punkt umiejscowiony na śródlinii przedniej, 1 cun nad spojeniem łonowym

GRP4 (h) - punkt umiejscowiony poniżej wyrostka kolczystego 2-go kręgu lędźwiowego.


EX49 (h) - 1 cun nad spojeniem łonowym, 3 cuny w bok od śródlinii przedniej.

PO6 (p) - punkt umiejscowiony 3 cuny nad i pomiędzy dolnymi brzegami kości promieniowej i łokciowej.CIĘŻKIE BOLESNE MIESIĄCZKI

Podczas występowania tych dolegliwości należy upewnić się czy dostarcza się organizmowi odpowiedniej ilości żelaza.
Powinno się pracować nad punktami na dolnej części pleców takimi jak Bl 23 (3) (meridiana pęcherza moczowego) do 29: należy położyć ręce na tali, naciskając kciukami długie mięsnie idące obok kręgosłupa, zaczynając na poziomie talii i pracując w dół do bioder. Aby uzyskać dodatkowy efekt, trzeba obracać biodrami podczas naciskania, podeprzeć się rękami w dolnej części pleców, by połączyć meridianę pęcherza moczowego z 4 LI (meridiana jelita grubego; między palcem a kciukiem), równoważąc i otwierając krążenie w tym obszarze.
Uwaga: Nie wolno używać tego punktu w czasie ciąży!
Bólowi może zapobiec ciepło na plecach (termoforu lub butelki a gorącą wodą). Przy ciężkich miesiączkach pomaga rozcieranie piersi, by wspomóc krążenie energii oraz pobudzić hormon protaktyny. Aby złagodzić ból miesiączkowy należy zastosować rozcieranie Sp 12 (meridiana śledziony; na zgięciu, w miejscu gdzie przód uda łączy się z tułowiem, tuż obok sromu) i Sp 13 (tuż obok Sp 12, dalej w kierunku na zewnątrz ciała- w zgięciu pachwiny, w przednim szczycie uda). 6 CV (punkt „morze energii”, na szerokość dwóch palców pod pępkiem), może uregulować miesiączkę i złagodzić skurcze.
Dodatkowe punkty pomagające złagodzić bóle miesiączkowe:

ST6 (p) - punkt umiejscowiony w dolnym odcinku przyśrodkowej powierzchni podudzia, 3 cuny powyżej wierzchołka kostki przyśrodkowej.

Ż36 (p) - punkt umiejscowiony w górnej części podudzia, 3 cuny poniżej dolnego brzegu rzepki oraz 3/4 cuna na zewnątrz.

GRP4 (h) - punkt umiejscowiony poniżej wyrostka kolczystego 2-go kręgu lędźwiowego.

N3 (p) - punkt umiejscowiony w zagłębieniu pomiędzy kostką przyśrodkową a ścięgnem Achillesa.

Ż44 (p) - punkt umiejscowiony u podstawy 2-go i 3-go palca, między główkami 2-giej i 3-ciej kości śródstopia.

GRP3 (h) - punkt umiejscowiony na śródlinii przedniej, 1 cun nad spojeniem łonowymINFORMACJE DODATKOWE

PŁODNOŚĆ I LIBIDO KOBIETY

Nasz seksualny popęd rośnie i maleje całkiem naturalnie, wszyscy przechodzimy z jednego zainteresowania w drugie. Stres, zmęczenie, depresja i konflikty są powszechnymi przyczynami utraty libido.
Należy pracować nad Ki 3 (2) (meridiana nerek), pobudzić obszar pleców i nadnerczy, Bl 23, Bl 27 do 29, Bl 31 do 33 (meridiana pęcherza moczowego). Aby zwiększyć płodność należy masować CV 6 tuż pod pępkiem. Można masować plecy w okolicach kręgosłupa ruchem klinowym, leżąc na dwóch piłeczkach.

ZAPALENIE PĘCHERZA I PLEŚNIAWKI

Gęste wydzieliny pleśniawki i bolesne wydalanie moczu są spowodowane przez niezwykle nieprzyjemne zapalenie pęcherza. Aby złagodzić te dolegliwości należy opracowywać punkt St 29 oraz Sp6, który jest ogólnym punktem dla wszystkich problemów kobiecych.

Related Articles