Oświecenie w Polsce i na świecie

Oświecenie (XVIII wiek) Odsłon: 985
W załączniku znajdziecie prace w formie pierwotnej, napisana przeze mnie na podstawię notatek z lekcji i podręcznika.

Oświecenie - nazywany wiekiem rozumu okres, w którym przywiązywano wielką wagę do siły rozumu. W związku z docenianiem rozumu odczuwano potrzebę szerzenia oświaty i wpajania w społeczeństwo przekonania o konieczności powszechnej edukacji. Najpopularniejszym kierunkiem był racjonalizm i deizm. Literatura zajmowała się oświeceniem i wychowaniem człowieka.
W oświeceniu nastąpiła rewolucja:
 demograficzna-wynaleziono szczepionkę przeciwko ospie i zwiększono higienę, dzięki czemu było mniej chorób i umierało mniej ludzi.
 przemysłowa-wieśniacy pojawili się w miastach, wynaleziono mechaniczne maszyny (np. maszyna parowa używana do przędzarek i w kopalniach, pompy do odwadniania kopalń)
 agrarna(rolnicza)-wynaleziono nowe urządzenia do orania, zmieniono sposób upraw-żadna z ziem nie leżała odłogiem-płodozmian, nowe hodowle.
*Manufaktura – ręcznie
*w XVIII wieku upowszechniają się kukurydza i ziemniaki, zwiększa się higiena.
*Proletariat - robotnicy
*Fabrykant - jak najwięcej zarobić, jak najmniej zapłacić
*Immanuel Cant - filozof
*1829 - upadek gospodarki na świecie
Wynalazki oświecenia:
Benjamin Franklinpiorunochron
Karol Linneuszpodział organizmów na królestwa, gromady, rzędy, gatunki i rodzaje
Antonine Lavoisieropisał proces spalania, skład powietrza i cząsteczkę wody
Edward Jennerudoskonalił szczepionkę na ospę
Thomas Newcomenmaszyna parowa
Deizm -Bóg stworzył świat i go zostawił, ludzie mają rządzić się sami-nie potrzeba Kościołów.
Ateizm - niewiara w Boga
W oświeceniu sformułowano pierwsze podstawowe prawa człowieka: człowiek ma prawo do wolności, szczęścia i własności prywatnej.
Merkantylizm - rozwój gospodarczy
Haskala – żydowskie oświecenie
AKADEMIE - to towarzystwa naukowe. Tworzono w nich biblioteki, wydawano czasopisma i książki, a także organizowano dyskusje. Niektóre z Akademii miały określoną działalność. Na przykład działająca do dziś Akademia Francuska została założona przez kardynała de Richelieu, aby szerzyć naukę o gramatyce, poezji i wymowie.
Królewskie Towarzystwo Londyńskie – jedna z akademii; powstało w XVII wieku, jednym z jego założycieli był Robert Boyle, angielski chemik, który m. in. sformułował definicję pierwiastka. Na początku XVIII wieku funkcję przewodniczącego Towarzystwa pełnił Isaac Newton.
 ROSJA
*Piotr Wielki obywał podróże incognito po Europie
*Bojarzy - szlachta rosyjska
Pod koniec XVII wieku Rosja była krajem zacofanym politycznie i gospodarczo, mającym własna kulturę i tradycje. Piotr I wszedłszy na tron pod koniec XVII wieku postanowił to zmienić.

Related Articles