Powtórzenie wiadomości z historii

Czym jest historia? Historia to nic innego jak nauka o przeszłości, a dokładniej o dziejach ludzkości.

Czym jest źródło historyczne..?
Źródło historyczne to wszelki ślad działalności człowieka w przeszłości. Źródła historyczne dzielimy na pisane, wśród, których wyróżniamy: opisowe - kroniki, listy, pamiętniki i aktowe - konstytucje, ustawy oraz materialne takie jak: zabytki architektury (zamki, pałace, mury obronne), militaria (różnego rodzaju broń), zabytki sztuki (obrazy, rzeźby), a także przedmioty codziennego użytku.

Co to jest kronika?
Kronika to utwór, w którym wydarzenia przedstawione są w sposób chronologiczny czyli wydarzenia następują po sobie w porządku czasowym. Jest to typowe źródło historyczne, charakterystyczne przede wszystkim dla epoki średniowiecza. Najsłynniejszymi polskimi kronikarzami byli: Gall Anonim, Wincenty Kadłubek i Jan Długosz.

Czym się różni kronika od legendy?
Kronika, najczęściej zawiera informacje prawdziwe, natomiast legenda to utwór, w którym prawda miesza się z fikcją. W kronikach mamy do czynienia z osobami historycznymi, datami, natomiast w treści legend takich postaci po prostu nie ma. Przykładem może być smok wawelski co do, którego można mieć wątpliwości czy istniał. Zamiast dat w legendach mamy określenia typu: Dawno, dawno temu czy tez Za górami i lasami.

W nauce bardzo ważna jest chronologia.
Chronologia to nauka o czasie. Pojawiają się tutaj takie pojęcia jak: data, era, wiek, tysiąclecie.

Pełna data w historii to dzień, miesiąc i rok, np. data wybuchu || wojny światowej to 1 września 1939 rok. Jednak nie zawsze w historii możemy ustalić dokładną datę, dlatego wtedy podajemy tylko rok.

Czas w historii dzielimy na ery. W kalendarzu chrześcijańskim wydarzenia dzielimy na te, które miały miejsce przed narodzeniem Jezusa Chrystusa i te, które nastąpiły nastąpiły po jego narodzeniu.

O wydarzeniach, które miały miejsce przed narodzenie Chrystusa mówimy, że miały miejsce przed naszą erą (p.n.e.), np. według legendy Rzym powstał w 753r.p.n.e., czyli 753 lata przed narodzeniem Chrystusa. Jeśli chcemy obliczyć, ile lat temu miało miejsce to wydarzenie, to do tej daty musimy dodać aktualny rok. Zobacz jakie to proste: 753+2009=2762. Odpowiedź: Według legendy Rzym powstał 2762 lata temu.

O wydarzeniach, które miały miejsce po narodzeniu Chrystusa mówimy, że miały miejsce w naszej erze(n.e.). Pamiętaj jednak, że przy datach ni piszemy skrótu n.e. Obliczanie jest również jest proste. Na przykład bitwa pod Grunwaldem miała miejsce w 1410 roku, a my chcemy się dowiedzieć, ile lat temu to się wydarzyło. Żeby dokonać prawidłowego obliczenia trzeba ta datę odjąć od aktualnego roku: 2009-1410=599. Odpowiedź: Bitwa pod Grunwaldem miała miejsce 599 lat temu.

Related Articles