Tematy wolne

Kim jest bohaterka noweli Stefana Żeromskiego, Siłaczka ?

Tytuł noweli Stefana Żeromskiego , Siłaczka oznacza walkę, siłowanie się z przeciwnościami losu, a zarazem określa główną bohaterkę jako osobę a o niezwykłej sile moralnej. Stanisława Bozowska za wszelką cenę pragnęła nauczać biedne chłopskie dzieci. Było to jej marzeniem, które spełniła. Przez ten czas jednak szalenie się zaniedbała, przez co zachorowała na tyfusa.

Świat jest pełen kameleonów- zajmij stanowisko.


Od lat wiadomo, że świat jest pełen kameleonów. Niemalże na każdym kroku możemy napotkać obłudników, fałszywych przyjaciół, konformistów, idealnie dostosowujących się do sytuacji. Zarówno w literaturze jak i prawdziwym życiu często spotykamy się z przykładami oportunistów postępujących adekwatnie do zaistniałych warunków, politycznych lub społecznych.

Komunikacyjne zachowania niewerbalne.

?Wiedzy nabywa się czytając książki, lecz wiedzę najpotrzebniejszą ? znajomość świata ? zdobywa się, czytając, w żywych ludziach i studiując wszystkie ich wydania.? - słowa Lorda Chesterfielda, powinny nam dać wiele do myślenia. Sentencja ta zawiera w sobie całą prawdę o komunikacji niewerbalnej w naszym życiu.

Święta- felieton

„Święta..
Czy każdego spotykają..?”

Święta to czas spokoju, wyciszenia. Prezenty, choinka, pieczenie pierników i ciast. Pływający karp w wannie. Najwspanialszy okres, kiedy rodzina i przyjaciele zbierają się przy jednym stole, dzielą się opłatkiem i śpiewają kolędy. Lecz czy wszystkich na to stać? Jednakże czy każdego spotykają takie święta? Niestety nie.

Koncepcja ludzkiego losu w Chłopach Władysława Stanisława Reymonta. Przedstaw temat, analizując wskazany fragment oraz wykorzystując znajomość I tomu powieści.

„Chłopi” jest to powieść napisana przez Władysława Stanisława Reymonta, jej akcja dzieje się na przestrzeni jednego roku. Ukazany poniżej fragment utworu bardzo trafnie określa mentalność panującą na polskiej wsi, dotyczącą głównie tego „co będzie potem?”, chodzi tu głównie o miejsce człowieka na świecie oraz poglądy na temat jego losów.