Wiedza o kulturze

Analiza i interpretacja "Primabaleriny" Edgara Degas

"Primabalerina" autorstwa Edgara Degas powstawała w latach 1876-1877. Obecnie oglądać ją można w paryskim Musee d'Orsay. Edgar Degas to francuski malarz i rzeźbiarz. Urodził się 19 lipca 1834 roku w Paryżu. Studiował w Ecole des Beaux Arts. Pełna inwencji kompozycja, świetna kreska i umiejętność ukazania postaci w ruchu przyczyniły się do uznania go za jednego z największych malarzy końca XIX wieku.

Analiza i interpretacja obrazu Rafael "świety Jerzy zabijający smoka"

ŚWIĘTY JERZY ZABIJAJĄCY SMOKA

olej na desce
28,50 x 21,50 cm
1504 r.
National Gallery of Art
Waszyngton

Kompozycja ze świętym Jerzym powstała na zamówienie księcia Urbino Guidobalda
da Montefeltro. Niewielki, ale namalowany z precyzją miniatury obraz został pomyślany jako podarunek dla króla Anglii Henryka VIII, a w rewanżu za ustanowienie w 1504 roku włoskiego księcia Kawalerem Orderu Podwiązki.

Analiza ikonograficzna obrazu Botticellego pt. "Narodziny Wenus"

Narodziny Wenus jest to obraz włoskiego malarza renesansowego Sandro Botticelliego. Data powstania dzieła jest niepewna. Istnieją koncepcje, iż powstał w 1478 lub też w latach 1484 ? 1486. Znajdował się i był zlecony jako obraz do willi di Castello przez Lorenza di Pierfrancesco de' Medici z rodu Medyceuszy.

Analiza muzyki

Zadanie: napisz pracę stylistyczną, wktórej opiszesz ,co wyobrażasz sobie słuchając muzyki klasycznej.


„O Fortuna” to dzieło skomponowane przez Carla Orffa do poematu ze zbioru Carmina Burana. Tekst pieśni mówi o wpływie ślepego losu na życie człowieka.
Utwór jest pełen napięcia, nastroju wyczekiwania i emocji.

Analiza obrazu - Powrót syna marnotrawnego - Rembrandt

Rembrandt Hamerszoon van Rijn (1606-1669) – holenderski malarz, rysownik, grafik. Jeden z największych artystów w dziejach sztuki. W realny sposób przedstawiał naturę człowieka, jego słabe oraz mocne strony.

Malując „Powrót syna marnotrawnego” malarz doskonale wykorzystał technikę światłocienia oraz ciemne barwy (żółć, czerwień brąz).