Wiedza o kulturze

Przemówienie na studniówkę dla uczniów

1: Jest nam niezmiernie miło w imieniu całej klasy powitać Was w piękny, zimowy wieczór na naszym Balu Studniówkowym. Mamy nadzieję, że będzie to niezwykły bal, który uświadomi nas o tym, że już wkrótce przekroczymy symboliczny próg dojrzałości. Pragniemy odnaleźć tam swoje właściwe miejsce. Niebywałość tego wieczoru sprawia, że wszyscy czujemy się wzruszeni.

Recenzja Filmu "Kopia Mistrza" (Krzysztof Sz.)

Kopia Mistrza ? Recenzja.
Reżyserką filmu jest polska reżyserka i scenarzystka Agniesza Holland, która jest słynna na całym świecie.
Film obejmuje ostatnie 3 lata życia Beethovena, ale Agnieszka Holland skupiła się głównie na kilku dniach , w których Beethoven kończy swoją dziewiątą symfonię.

Recenzja " Człowiek z marmuru"

„Człowiek z marmuru” został nakręcony przez wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdę, który w swoim dorobku reżyserskim posiada już takie filmy, jak: „Wesele”, „Pan Tadeusz”, „Popiół i diament”.
Recenzowany przeze mnie film miał swoją premierę w 1977 roku i było to wówczas jedno z najważniejszych wydarzeń roku.

Recencja filmu pt. "Świadectwo".

Film dokumentalny pt. „Świadectwo” jest opowieścią o życiu Jana Pawła II, widzianym oczami wieloletniego przyjaciela i sekretarza papieskiego, kardynała Stanisława Dziwisza. Film powstał na podstawie jego książki (pod tym samym tytułem) wydanej w zeszłym roku. Jak wiadomo, egzemplarze „Świadectwa” rozeszły się jak ciepłe bułeczki.

Rafael Santi - biografia

RAFAEL SANTI
Żył krótko. Działał w najważniejszych ośrodkach kultury renesansu, na dworach w Urbino, Florencji, Rzymie za pontyfikatu Juliusza II i Leona X. W tym samym czasie co Leonardo da Vinci, Michał Anioł i Bramante poszukiwał ideału piękna, tworzył arcydzieła, przez długie lata uznawane za najwyższe osiągnięcia sztuki.