Kulturoznawstwo

Rozprawka metodologiczna na podstawie Listów Jana Sobieskiego do Marysieńki (tylko część), ponieważ wg jednej ze studentek tekst nie jest pisany hermetycznie z listów

Rozprawka metodologiczna na podstawie Listy Jana Sobieskiego do Marysieńki.

Jan III Sobieski zanim został wybrany królem Rzeczpospolitej Szlacheckiej przez wiele lat stoczył wiele bitw ku chwale Ojczyzny. Jedynie dzięki odwadze, ogromnym ambicjom oraz pomocy swojej przyszłej żony ? Marysieńki udało mu się zrealizować ten cel.

Recenzja z przedstawienia Gogola "Rewizor" reż. Jan Klata

Jan Klata sztukę Gogola „Rewizor” przeniósł w realia polskiej prowincji lat siedemdziesiątych. Typowa komunistyczna paranoja, tym akurat razem nosząca miano : „...przyjechał rewizor...” natrafiła na niebieskiego ptaka nie mającego funduszy na opłacenie rachunku za nocleg i jedzenie. Sztuka Gogola doskonale pasuje do małomiasteczkowego klimatu tamtego okresu, gdzie wszystko jest od dawna ustalone, rączka rączkę myje i każde niespodziewane (więc niekontrolowane) wydarzenie wywołuje popłoch.

Regionalizm- opracowanie do egzaminu

REGIONALIZM - MATERIAŁY NA EGZAMIN

1.HISTORIA REGIONALIZMU
-Regionalizm na przykładzie literatury polskiej

2.DEFINICJE REGIONALIZMU (poszukiwanie własnej tożsamości)

3.Trzy SEMANTYCZNE (znaczeniowe) warstwy komunikacyjne w regionalizmie

4.

Reklama. Udawanie prawdy

na podstawie książki J. Bralczyka "Język na sprzedaż"

Reklama. Udawanie prawdy, na podstawie „Języka na sprzedaż” Jerzego Bralczaka

Na pierwszy rzut oka mogło by się wydawać iż język służy przede wszystkim do komunikacji i poniekąd tak jest, ale człowiek używa języka tak jak kameleon zmienności koloru swojej skóry, do maskowania się. Bardzo jaskrawym tego przykładem jest właśnie reklama, gdzie tekst komunikatu reklamowego (prawdziwy bądź przynajmniej bliski prawdzie) jest tylko punktem wyjścia mającym na celu wywołać u odbiorcy skojarzenia zgodne z intencją nadawcy.