Muzyka

Muzyka średniowiecza

Powstałe ok. 2000 lat temu chrześcijaństwo wywierało przemożny wpływ na wszystkie dziedziny życia - także na kulturę a w tym oczywiście na muzykę.

Głównym gatunkiem muzycznym - szczególnie u początków tej epoki - były chrześcijańskie śpiewy religijne nazwane później chorałem gregoriańskim.

Muzyka wokalna średniowiecza i renesansu - Dostałęm za nia 6!

♪ Muzyka w średniowieczu (IV-XV w.) ♫
Krótki rys epoki
W okresie ok. 300–ok. 1430 dokonał się jeden z największych przełomów w dziejach muzyki: panującą monodię wyparła rozwijająca się od ok. IX w. muzyka wielogłosowa. Rozpowszechniające się w Europie chrześcijaństwo wyznaczyło niespotykaną dotąd, doniosłą rolę muzyce rel.

Muzyka współczesna

Szymanowski Karol (1882-1937), polski kompozytor. Uczył się muzyki u swego ojca, następnie u H. Neuhausa w Jelizawietgradzie. W latach 1901-1905 studiował kompozycję u Z. Noskowskiego i M. Zawirskiego w Warszawie.

W 1905 pod patronatem W. Lubomirskiego powstała Spółka Nakładowa Młodych Kompozytorów Polskich, w której skład weszli: K.

Muzyka łagodzi obyczaje.

„Muzyka łagodzi obyczaje.”

„Jest jeden idealny język,
wyższy ponad wszystkie narzecza ludzkie
i ponad style różnych kultur:
tym Językiem jest muzyka”
(Friedrich Nietzsche)

Bardzo dawno temu człowiek po raz pierwszy ułożył kilka dźwięków w kompozycję i nawet nie przypuszczał, że oto odkrył coś, co już na zawsze pozostanie jego częścią.

Muzyka łagodzi obyczaje.

Mówi się, że „muzyka łagodzi obyczaje”, tak zgodzę się z tym stwierdzeniem, opierając się na moich własnych doświadczeniach i obserwacjach. . . Zacznę może od wyjaśnienia czym dla mnie jest ten rodzaj sztuki, a jest on bardzo ważną częścią mojego życia. Dzięki niej odnalazłam się, zaczęłam inaczej podchodzić do świata i ludzi, uważam te zmiany za bardzo dobre.