Biografie

Jan Bytnar "Rudy'' - charakterystyka.

Jednym z trzech głównych bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego ,,Kamienie na szaniec’’ jest Rudy – Jan Roman Bytnar, syn Stanisława i Zdzisławy Rechul, niezwykle odważny harcerz, wierny przyjaciel Alka i Zośki, członek organizacji WAWER oraz podporucznik AK. Urodził się 6 maja 1921 roku w Kolbuszowej, zmarł 30 marca 1943 roku z powodu skatowania przez gestapowców.

Jan Gutenberg!

Urodzony około 1398 r. w Moguncji (Niemcy).
Wynalazca druku, mincerz (rzemieślnik zajmujący się biciem monet) moguncki. Zmarł około 1468 r., w wieku około 70 lat.

Zanim Gutenberg wynalazł sposób drukowania książek, najczęściej przepisywano je ręcznie, a tylko nieliczne odbijano na zasadzie drzeworytów.

Jan Kalwin

Jan Kalwin (1509-1564r.)
Reformator religijny, twórca kalwinizmu. Urodził się w północnej Francji ( w Pikardii), a jego rodzice byli ludźmi bardzo religijnymi i od początku przeznaczyli syna do stanu duchownego.
Kalwin studiował w Paryżu, a następnie w Orleanie (teologię i prawo).

Jan Karol Sembrzycki

Jan Karol Sembrzycki urodził się w Olecku 10 stycznia 1856 roku. Matką jego była Aurelia z Dziobków, córka miejscowego kantora, ojcem — Karol Sembrzycki (18231886), który po ukończeniu seminarium nauczycielskiego objął posadę nauczyciela w Mieruniszkach, a później w Olecku.
Do dziewiątego roku życia ociec Jana Karola Sembrzyckiego znał tylko język polski.

Jan Kochanowski

Jan Kochanowski (ur. 6 czerwca 1530 w Sycynie koło Zwolenia, zm. 22 sierpnia 1584 w Lublinie) ? wybitny poeta polski okresu Odrodzenia, sekretarz królewski. Przez wielu uważany za ojca poezji polskiej a także poetę egzystencji (w swoich utworach często nawiązywał do motywu maski oraz motywu theatrum mundi - świata jako teatru).