Polski czyn zbrojny podczas II wojny światowej

II wojna światowa to największy konflikt zbrojny w historii świata.Za jej przyjmuje się datę 1 września 1939 roku w którym to roku Niemcy zaatakowały Polskę. Trwała od września 1939 roku do 2 września 1945 roku. Objęła zasięgiem działań wojskowych prawie całą Europę wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany, wojna miała miejsce nawet w Arktyce i Ameryce Północnej.

Atak wojsk niemieckich na Polskę, który nastąpił 1 września roku 1939 był szokiem dla wszystkich, ponieważ nie było nikogo, kto byłby na to przygotowany. Mimo słabego uzbrojenia, polska armia była całkiem nieźle wyszkolona i doświadczona np. polscy lotnicy biorący udział w licznych potyczkach na terenie Europy i Afryki. Podczas II wojny światowej wojsko polskie zostało podzielone na 3 zasadnicze formacje bojowe. Były to: Wojska Lądowe, Lotnictwo i Marynarka Wojenna.

Wojska niemieckie najechały II Rzeczypospolitą z trzech stron. Grupa armii "Północ" pod dowództwem gen. Fedora von Bocka wkroczyła od północy i północnego-zachodu. Od Prus Wschodnich zaatakowały oddziały 3. armii gen. Georga Kuechlera. Stawiły im czoła oddziały armii "Modlin" pod dowództwem gen. Emila Przedrzymirskiego. Wschodnich terenów Polski broniła Samodzielna Grupa Operacyjna "Narew" kierowana przez gen. Czesława Młota-Fijałkowskiego. Stacjonującą na Pomorzu armię "Pomorze" gen. Władysława Bortnowskiego zaatakowała 4. armia dowodzona przez gen. Hansa von Kluge. Południową granicę naszego państwa przekroczyły oddziały armii "Południe" gen. Gerarda von Rundstedta (8 armia gen. Johanna Blaskowitza, 10. armia gen. Waltera Reichenaua i 14. armia gen. Wilhelma Lista). Polskiej granicy broniły: armia "Poznań" dowodzona przez gen. Tadeusza Kutrzebę, armia "Łódź" gen. Juliusza Rómmla, armia "Kraków" gen. Antoniego Szyllinga oraz armia "Karpaty" kierowana przez gen. Kazimierza Fabrycego. W odwodzie pozostawały: armia "Prusy" gen. Stefana Dąb-Biernackiego (tereny Rawy Mazowieckiej), odwody Naczelnego Wodza - armia "Wyszków", "Kutno" i "Tarnów". W stadium mobilizacji znajdowały się oddziały armii "Łódź" i "Karpaty", których nie zdołano na czas przygotować.

Już 7 września 1939 roku, a więc sześć dni po ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę, został zawarty układ między rządem polskim, a rządami Wielkiej Brytanii i Francji, na mocy którego strona polska miała otrzymać dość pokaźną pożyczkę z przeznaczeniem głównie na rozbudowę sił wojskowych. 18 listopada 1939 roku zwarta został umowa z Wielka Brytanią, a 4 stycznia 1940 roku z Francją.
Podstawę polskiej marynarki wojennej stanowiły trzy niszczyciele "Grom", "Burza" i "Błyskawica", które zostały skierowane do Anglii bezpośrednio przed wojną oraz 2 okręty podwodne, które tam dołączyły.

Related Articles