Pomnik sanguszki w Palczy

Wzgórze Groby położone jest na północ od Przełęczy Sanguszki. Wzniesiony na nim krzyż upamiętnia śmierć około 300 konfederatów barskich, którzy polegli w bitwie stoczonej z Rosjanami 23 maja 1771 roku. To wspaniały przykład oddziaływania przyrody i historii. Z Przełęczy Sanguszki rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Znajdujący się tam kamienny obelisk pochodzi z 1885 roku.

POMNIK NA PRZEŁĘCZY SANGUSZKI:

W najwyższym punkcie trasy Biertowice – Zembrzyce, na przełęczy Sanguszki, oddzielającej dolinę Harbutówki i Paleczki, między Krowią Górą a wzgórzem Groby, wzniesiono w 1895 roku pomnik, upamiętniający budowę tej drogi. Zbudowany jest on z kilkunastu głazów scementowanych ze sobą. Na ścianie czołowej widnieje napis: „Przejście przez tę górę zbudowano za rządów Ich Ekscelencji C. K. Namiestnika K. Badeniego i Marszałka Krajowego Ks. E. Sanguszki D. 4 V maja 1895 r.”

Kim był Eustachy Sanguszko?-

Urodził się w Tarnowie w 1842 roku, pochodził z zamożnej rodziny arystokratycznej. Wykształcenie domowe uzupełnił nauką w Paryżu, studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Podczas powstania styczniowego sympatyzował z powstańcami. Wyjechał do Paryża w kwietniu 1863 r. z tajną korespondencją do Hotelu Lambert i pozostał tam do upadku powstania.
Od 1867 zajmował się gospodarką we własnych majątkach, usprawniając produkcję i zarządzanie, rozwijając hodowlę i przemysł. Wybrany posłem do Sejmu Krajowego 1873 r. z kurii gmin wiejskich, okręgu tarnowskiego. W ławach poselskich zasiadał przez ponad dwadzieścia lat do 1901 r. Zasiadał także w Parlamencie Wiedeńskim. Objął po Kazimierzu Badenim urząd namiestnika Galicji w 1985 r.
Autor licznych mów sejmowych, okolicznościowych przemówień jubileuszowych i mów pogrzebowych. Tajny radca, odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Leopolda 1894 oraz Orderem Złotego Runa 1898r.
Zmarł 2 kwietnia 1903 roku w Bozen Grieg (Tyrol).
W miejscu gdzie znajduje się pamiątkowy kamienny obelisk rozpoczyna się niebieski szlak turystyczny, który prowadzi przez: Przełęcz Sanguszki, Końcówkę, Bieńkowską Górę, Koskową Górę i Bogdanówkę.

Related Articles