Rodzaje ekranów telewizyjnych

Kineskop (ang. Cathode-Ray Tube – CRT) - a obecnie tylko kineskop kolorowy (ang. Colour Picture Tube – CPT) - występuje jeszcze w odbiornikach najtańszych o przekątnych ekranu od 14 do 32 cali zarówno o formacie 4:3 jak i 16:9. Daje jasny i kontrastowy obraz, który można oglądać w szerokim zakresie kątów obserwacji bez utraty jakości. Jego poważną wadą jest ciężar i głębokość
Panel PDP (ang. Plasma Display Panel – PDP) występuje w odbiornikach o przekątnych powyżej 37 cali (największe ok. 100 cali) i tylko w formacie 16:9. Charakteryzuje się znakomitymi parametrami obrazu, ale podlega efektowi pamięci (wypalanie długo wyświetlanego stałego obrazu) i pobiera najwięcej energii.
Panel LCD (ang. Liquid Crystal Display – LCD) występuje w odbiornikach i monitorach o przekątnych od 15 do 60 cali w formatach 4:3 i 16:9 w większych rozmiarach. Jego zalety to duża trwałość, brak efektu pamięci stałego obrazu i najniższy pobór energii. Natomiast wadą jest brak głębokiej czerni widoczny przy braku oświetlenia zewnętrznego.
Tylna projekcja (ang. Rear Projection) występuje w odbiornikach o przekątnych ekranu od 42 do 72 cali zarówno w formacie 4:3 jak i 16:9. Źródłem światła jest silna lampa chłodzona wentylatorem osiągająca pełną wydajność po ok. 1 minucie od włączenia. Wymaga więcej miejsca niż odbiorniki z ekranem panelowym, ale mniej niż z kineskopem. Ma najmniejszy w porównaniu z innymi rozwiązaniami kąt obserwacji.
Mikrolusterkową (ang. Digital Light Processing – DLP) – jest to wynalazek firmy Texas Instruments polegający na tworzeniu obrazu przez miniaturowy układ scalony zawierający matrycę składającą się z milionów obracających się mikrolusterek odbijających światło lampy, przed którą umieszcza się filtr barw podstawowych.
Telewizory lampowe
Lampa elektronowa – jeden z wielu elektronicznych elementów aktywnych, historycznie pierwszy. Jest to szklana (najczęściej) bańka z dwiema lub więcej elektrodami wzajemnie na siebie oddziaływającymi, z wypompowanym powietrzem (lampa próżniowa), lub odpowiednim gazem pod niewielkim ciśnieniem (lampa gazowana). Lampy elektronowe służą do wzmacniania, generacji, przekształcania itp. sygnałów elektrycznych, prostowania prądu.

Zalety lamp
• znacznie lepsza charakterystyka zniekształceń (parzyste harmoniczne) niż w układach tranzystorowych
• znacznie lepsze znoszenie skrajnych przeciążeń
• kilka rzędów wielkości większy stosunek sygnału do szumu niż w krzemie
• lepsza dynamika
• duża prostota konstrukcji pozwalających na uzyskanie doskonałych parametrów
• niska wrażliwość na impuls elektromagnetyczny
Wady lamp
• niska wytrzymałość mechaniczna (szklana bańka, delikatne siatki)
• duże wymiary
• wydzielanie dużych ilości ciepła

Related Articles