Przegląd usług internetowych

Internet to bogactwo informacji. Znajdziemy w nim wszystko od wiadomości po rozrywkę. Możemy dzięki niemu łatwo się komunikować i przekazywać innym różnego rodzaju pliki i dokumenty. A w korzystaniu z Internetu pomagają nam takie usługi jak:
1. Poczta elektroniczna, e-poczta (ang. electronic mail, e-mail).
To jedna z usług internetowych, w prawie zwanych usługami świadczonymi drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych (listów elektronicznych). Obecnie do przesyłania e-maili używany jest protokół Simple Mail Transfer Protocol. Poczta elektroniczna pozwala każdemu, kto ma dostęp do Internetu, wysyłać pisemne wiadomości, pliki i obrazy do innych osób mających połączenie z Internetem w każdym miejscu świata i to niemal natychmiast!
2. Przeglądanie stron internetowych – WWW.
World Wide Web (w skrócie określany jako WWW lub Web) – hipertekstowy, multimedialny, sieciowy (TCP/IP) system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. Pierwotnym i w chwili obecnej nadal podstawowym zadaniem WWW jest publikowanie informacji. WWW jest często błędnie utożsamiane z całym Internetem, w rzeczywistości stanowi tylko jedną z jego najpopularniejszych usług. Aby uzyskać dostęp do tak udostępnianej informacji, trzeba posłużyć się programem komputerowym, który nazywamy przeglądarką internetową. Przeglądarka łączy się z serwerem internetowym, skąd pobiera pewien zbiór informacji określany jako strona internetowa. Strona internetowa może zostać wyświetlona, przeczytana przez program czytający, zapisana w lokalnym systemie plików czy wydrukowana. Zawartość strony internetowej jest hipertekstem, co znaczy, że użytkownik oglądając stronę internetową może podążać za hiperłączami, które przenoszą go do innych stron internetowych w ramach tego samego serwera internetowego lub innych dostępnych w ramach sieci.
3. Grupy dyskusyjne USENET.
Ideą grup dyskusyjnych jest wymiana informacji pomiędzy zainteresowanymi użytkownikami w sieci Internet w danym temacie. Usługa ta polega na wysyłaniu wiadomości przez uczestnika określonej grupy, na adres serwera wybranej grupy dyskusyjnej. Nazwa grupy dyskusyjnej zwykle związana jest z jej tematyką i składa się ze słów określających temat oraz konkretne zagadnienie tematu (słowa oddzielone są kropkami), np. nazwa polskiej grupy dyskusyjnej pl.praca.oferowana wskazuje, że dotyczy ona ofert pracy, natomiast pl.praca.szukana dotyczy ogłoszeń w poszukiwaniu pracy. Serwery grup dyskusyjnych przekazują artykuły pomiędzy uczestnikami grup.
Zadaniem serwera jest rozesłanie otrzymanej wiadomości na adresy wszystkich uczestników zarejestrowanych w danej grupie.

Related Articles