Ks. Wiktor Mojżykiewicz - biografia.

Ks. Wiktor Mojżykiewicz urodził się 15 października 1848 r. W Czempiniu i tam pobierał pierwsze nauki. Po maturze, którą zdał w śremskim gimnazjum, wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu, a po czterech latach przyjął święcenia kapłańskie.
Polska byłą wtedy pod zaborami. Okres ten był dla Kościoła szczególnie dotkliwy. Z powodu obowiązujących przepisów prawnych prześladujących przepisów prawnych prześladujących Kościół katolicki księdzu Wiktorowi nie udało się otrzymać posady wikariusza i zmuszony był zostać prywatnym kapelanem. Dopiero po 1889 roku otrzymał probostwo w Przemęcie.

Tutaj dzięki ujmującej powierzchowności i wielkiej kulturze osobistej zyskał sobie sympatię parafian. Rozwinął także bardzo szeroką działalność społeczną, która wykraczała daleko poza teren parafii. Imponują inicjatywy bankowe księdza. W roku 1892 założył pierwszy w powiecie Bank Ludowy w Przemęcie i był jego dyrektorem przez 22 lata. Mojżykiewicz stworzył również, w 1901 roku, Bank Parcelacyjny i aż do śmierci pozostawał jego prezesem. Był to pierwszy tego typu ban w Polsce. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia nie ustał w swej bogatej działalności; w 1898 r. wybrany został członkiem wydziału historyczno literackiego PTPN. W 1910 r. został prezesem powiatowego komitetu TPN powiatu babimojskiego. Był także organizatorem Katolickich Towarzystw Robotników. Mojżykiewicz to również gorliwy patriota. Występował np. na wiecach w Poznaniu, Wolsztynie czy Przemęcie, broniąc języka polskiego.

W roku 1905, ks. Mojżykiewicz został dziekanem dekanatu śmigielskiego. Kolejnej godności dostąpił w roku 1913, kiedy to arcybiskup Likowski na mocy władzy udzielonej przez Stolicę Apostolską, mianował proboszcza w Przemęcie honorowym kanonikiem katedralnym. W sierpniu 1913 wziął udział w kongresie eucharystycznym, który odbył się w Wiedniu. W czerwcu 1914 podejmuje się operacji, mimo to umiera 1 lipca 1914 r.
Ks. Wiktor Mojżykiewicz uczynił wiele dla ziemi przemęckiej. Był jednym z wielu działających wtedy społeczników. Do dziś wspominamy jego zasługi, jak również imponujący patriotyzm. Jego portret zdobi przemęcki bank, a od kilku lat tamtejszy rynek nosi jego imię.

Related Articles