Rola Inspiracji mitologicznych w literaturze, filmie i multimedialnych grach komputerowych.

Mity w przeszłości pełniły przede wszystkim funkcje sakralną i poznawczą. Stanowiły zbiór odpowiedzi na dręczące człowieka pytania. Wyjaśniały zjawiska przyrody, wskazywały sens życia i zasady moralne. Stanowiły także fundament religii. Współczesny człowiek nie traktuje mitów jako sfery wierzeń religijnych. Są one jednak głęboko zakorzenione w kulturze i stanowią inspirację zarówno w sztuce jak i życiu codziennym. Mitologia stanowi niewyczerpane źródło inspiracji z którego ludzie wybierają i przetwarzają to co jest dla nich ważne i aktualne. Wierzenia starożytnych stały się punktem odniesienia również dla baśni i legend.
Elementy mitologiczne znajdujemy również w grach komputerowych. Ich podstawową funkcją jest rozrywka. Mają one uprzyjemniać czas użytkownikom, pozwalając oderwać im się od rzeczywistości i bieżących problemów. W zależności od typu gry, twórcy osadzają ich akcję w poszczególnych epokach czy też wymyślonych światach, co ma służyć urozmaiceniu rozgrywki i pozwala wyróżnić się oryginalnością na rynku. „Age of Mythology” jest grą strategiczną, osadzoną w czasach antycznych. Wprowadzono do niej postaci bogów, mitycznych potworów i herosów, którzy wpływają na budowaną cywilizację. Inspiracje mitologiczne, sprawiają, że gra jest ciekawsza, inna od pozostałych. W grach komputerowych współczesny człowiek może stać się wspaniałym władcom, wojownikiem czy bohaterem przeżywającymi niesamowite przygody.
Herosi, znani powszechnie bohaterowie mitów imponują ludziom ze względu na swoją siłę, spryt i doświadczenia. Wzorem fascynującej przygody jest właśnie mit o wyprawie Argonautów po złote runo. Aby je zdobyć bohaterowie musieli pokonać wiele niebezpieczeństw, czasem cudem wychodząc z opresji. Motyw wyprawy po skarb jest bardzo powszechny w kulturze i występuje w powieści Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.
Bilbo Baggins wraz z krasnoludami podjął się wyprawy, której celem było zabicie smoka i zdobycie pilnowanego przez niego skarbu. Jak w każdej przygodzie bohaterowie często wpadali w tarapaty. Niedocenianym towarzyszem okazał się mały hobbit, który dzięki przypadkowo znalezionemu magicznemu pierścieniowi niejednokrotnie uratował towarzyszy z opresji. By wydostać się z jaskini goblinów stoczył pojedynek na zagadki z Gollumem. Może to przypominać przygodę Edypa ze Sfinksem. Dzięki pomysłowości Bilba wędrowcom udało się też wydostać z pałacu elfów ukrywając się w beczkach. Podobną inwencją wykazał się Odyseusz przebierając towarzyszy za owce by wydostać się z jaskini Polifa. Biblo Baggins i Odyseusz mają wiele cech wspólnych. Znajdując się w opresji wykazują się sprytem i przytomnością umysłu.

Related Articles