Do jakich czasów odwołał się Tadeusz Różewicz pisząc wiersz "Syn marnotrawny (z obrazu Hieronima Bocha)"?

Poszukując odpowiedzi na to pytanie należy zacząć od interpretacji utworu.
W wierszu T.Różewicza "Syn marnotrawny (z obrazu Hieronima Bocha)" podmiotem lirycznym jest syn marnotrawny, który wraca do domu po latach. Jest w średnim wieku "między zamknięciem a otwarciem drzwi" (pomiedzy narodzinami a smiercia). Stwierdzil, że zycie jest przerażające i fałszywe. Pioznał świet od srodka.Powrócił do domu, aby wypić piwo, które sam sobie nawżył, oddał za nie ostatnie pieniądze.
Wrócil ale nikt go nie poznał, nawet przyjaciel nie zauważył go.
Podmiot liryczny nie ma nic, nawet własnego miejsca w domu rodzinnym. Chce uciec, wiele się zmienilo od czasu jego odejścia.
Syna marnotrawny jest rozżalony, tęsknił i wierzył że domownicy przyjmą goz otwartymi ramionami.Niestety pomylil sie. Już nie chce wejść do środka, dom jest obskurny. Chce jak najszybciej oddalić się z tego miejsca, czuje się odrzucony i samotny, odchodzi, bo nie ma tu własnego kąta.
Tytuowy syn marnotrawny jest człowiekiem zagubionym zmeczonym tulaczką po świecie. Wiersz został wydany po ll wojnie świetowej to czas w którym emigranci (jak syn marnotrawny) wracali do Polski, gdzie nikt nie czekał na nich z otwartymi ramionami. Po powrocie automatycznie byli skazywani na pobyt w więzieniach.
Sądzę że do tych przykrych czasów odwołał się autor pisząc wiersz "Syn marnotrawny (z obrazu Hieronima Boscha)"

Related Articles