Neuroleptyki

Neuroleptyki dają dwojakiego rodzaju korzyści: po pierwsze usuwają lub zmniejszają nasilenie takich objawów schizofrenii jak omamy, urojenia, zaburzenia myślenia, trudności w skupieniu uwagi, zaburzenia nastroju, lęk, niepokój, ułatwiają koncentrację, a po drugie zapobiegają, a przynajmniej zmniejszają ryzyko nawrotu choroby.

Poza redukcją dokuczliwości symptomu leki przeciwpsychotyczne mają duży wpływ na obniżenie podatności pacjenta na nawroty objawów i zabezpieczają przed powtórną hospitalizacją. W rok po opuszczeniu szpitala mniej więcej 7 z 10 pacjentów niebiorących leków przechodzi nawrót choroby, co zdarza się jedynie w 3 przypadkach na 10 u osób regularnie zażywających lekarstwa. Korzystanie z neuroleptyków dzięki skutecznej redukcji objawów w sposób systematyczny stabilizuje epizodyczny przebieg choroby. Chociaż leki p/psychotyczne znacznie obniżają niebezpieczeństwo nawrotów schizofrenii czasami one jednak się zdarzają. Jeżeli pacjent bierze leki mają one tendencje to pojawiania się z mniejszą częstotliwością. Jeśli już nastąpią, mają zazwyczaj lżejszy przebieg i szybciej się poddają leczeniu. Z tych powodów ważne jest, aby brać leki systematycznie, co pozwoli na zminimalizowanie objawów choroby.

Leki p/psychotyczne można przyjmować na różne sposoby, najczęstszą metodą jest zażywanie doustne w formie drażetek lub płynu. W przypadku leków doustnych bierze się je codziennie zazwyczaj od 1 do 3 razy dziennie. Stosuje się również zastrzyki, które przyjmuje się raz na 2 do 4 tygodni. Zastrzyki tego rodzaju rozprowadzają lek w organizmie w sposób stały w ciągu następnych tygodni (podobnie jak przeziębienie, alergie). Powoduje to mniej więcej zbliżony poziom obecności leku w ciele przez cały dwu- czy czterotygodniowy okres. Warto dodać, że pozostaje on w organizmie nawet po upływie tego czasu. Jeśli nie zastosuje się jednak następnego zastrzyku, poziom leku stopniowo obniża się przez kolejne kilka miesięcy aż do całkowitego zaniknięcia leku.

Related Articles