Rubens

Peter Paul Rubens znany jest jako jeden z najwybitniejszych malarzy flamandzkich, pomimo że urodził się w Niemczech, zaś jego kunszt artystyczny ukształtował się we
Włoszech.

Urodzony 28 czerwca 1577 roku, w wigilię dnia świętych Piotra i Pawła, Rubens został ochrzczony jako Peter Paul. Chłopiec przyszedł na świat w Siegen, w Westfalii, jako szóste z siedmiorga dzieci.

We Włoszech młody malarz czarował swymi pracami księcia Mantui, Vincenzo Gonzagę, który wkrótce przyjął go na służbę. Jego zadaniem było wykonywanie kopii słynnych malowideł, na użytek książęcej kolekcji. W swojej pracy musiał wiele podróżować. Dzięki temu Rubens miał jedyną i niepowtarzalną okazję, by odwiedzić niemal wszystkie ważniejsze ośrodki artystyczne we Włoszech. W 1602 roku otrzymał pierwsze zamówienie na dzieło, które dostępne było szerokiej publiczności – wykonanie trzech malowideł ołtarzowych w kościele Santa Croce w Gerusalemme, w Rzymie.
W 1606 roku artysta, który cieszył się już ugruntowaną pozycją, otrzymał propozycję namalowanie malowidła ołtarzowego ołtarzowego nowym kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Vallicelli. Niestety jego pierwsza praca została odrzucona, wobec czego zmuszony był do namalowania zupełnie nowego obrazu. Nie było mu jednak dane zobaczyć swego dzieła w kościele. W październiku 1606 roku został wezwany pilnym listem od swego brata Filipa do umierającej matki. Nie zwłocznie wyruszył w podróż, lecz nie udało mu się zastać jej przy życiu – zmarła niedługo przed przyjazdem syna.
W 1609 roku Paul Rubens został mianowany nadwornym malarzem, na dworze arcyksięcia Alberta i jego żony, infantki Izabeli. W tym samym roku poślubił Izabelę Brant. Wraz z nią oraz czwórką dzieci wiódł szczęśliwe życie. Idylla nie trwała jednak długo, gdyż ukochana żona zmarła 15 lat po ślubie. Na szczęście otaczali go liczni uczniowie, chętni korzystać z cennych rad mistrza, który cieszył się opinią najwybitniejszego malarza w północnej Europie.
W swym słynnym malowidle „podniesienie krzyża”, Rubens udowodnił swe mistrzostwo i opanowanie warsztatu – z godnym podziwu rozmachem zaprezentował temat religijny w sposób charakterystyczny dla szkoły włoskiej. Po wojnie prowadzonej pomiędzy południem i północą Holandii, wiele zniszczonych kościołów wymagało gruntownej renowacji. Dla artysty był to, zatem okres obfitujący w nowe zamówienia. Najważniejsze z nich nadeszło z kościoła jezuickiego z Antwerpii. Rubens osobiście zaprojektował 39 malowideł, które wykonali jego uczniowie. Praca trwała zaledwie dziewięć miesięcy. Niestety wszystkie te malowidła zostały zniszczone przez pożar w 1718 roku. Przetrwały jedynie nieliczne szkice.
Rubens realizował także zamówienia od francuskiego władcy, Ludwika XIII. Dla niego to zaprojektował 12 arrasów oraz 25 olbrzymich malowideł do zamku matki króla, Marii Medycejskiej.

Related Articles