Podręczny sprzęt gaśniczny

Podręczny sprzęt gaśniczy przeznaczony jest do gaszenia pożaru w początkowej fazie jego rozwoju (likwidowanie pożaru w zarodku). Z uwagi na przeznaczenie podręcznego sprzętu gaśniczego, jego konstrukcję oraz sposób uruchamiania cechuje prostota i niezawodność. W skład podręcznego sprzętu gaśniczego wchodzą : hydronetki, gaśnice małe i agregaty gaśnicze, koce gaśnicze, wewnętrzna sieć hydrantowa 25, sita kominowe, tłumice.

HYDRONETKA składa się ze zbiornika z wbudowaną pompką tłokową zaopatrzoną w wężyk zakończony prądowniczką. Prądowniczka nadaje strumieniowi środka gaśniczego odpowiedni kształt. Hydronetka może być przeznaczona do podawania wody lub piany gaśniczej. Zbiornik hydronetki ma pojemność 10 litrów, a wydajność pompki wynosi około 10litrów na minutę. W praktyce można spotkać się z hydronetkami o większej pojemności zbiornika. Prądowniczka umożliwia podanie zwartego strumienia wody na odległość 7 metrów lub strumienia kroplistego. Doboru strumienia wody dokonujemy w zależności, jaki efekt gaśniczy chcemy uzyskać. Przy zastosowaniu strumienia kroplistego bardziej efektywnie wykorzystujemy wodę ze zbiornika hydronetki, lecz zasięg strumienia jest mniejszy. W zbiorniku hydronetki do podawania piany gaśniczej znajduje się wodny roztwór środka pianotwórczego. Z objętości 10 litrów tego roztworu możemy uzyskać około 80 litrów piany gaśniczej. Stosując hydronetki do gaszenia pożaru należy przestrzegać podstawowej zasady, która zabrania stosowania tego sprzętu przy pożarach :
ciał reagujących chemicznie z wodą, np. sodu, karbidu czy potasu
ciał żarzących się w wysokich temperaturach
urządzeń i instalacji elektrycznych będących pod napięciem

GAŚNICA jest to potoczna nazwa całej gamy sprzętu, który różni się od siebie rodzajem środka gaśniczego, stanowiącego jej ładunek. Wszystkie gaśnice są małymi, zamkniętymi zbiornikami, w których znajdujący się środek gaśniczy przy wykonaniu ściśle wykonanych czynności wyrzucany jest na zewnątrz. Zadaniem obsługującego gaśnicę jest jej uruchomienie i skierowanie strumienia środka gaśniczego na płonący materiał.Przy zastosowaniu wszystkich rodzajów gaśnic należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji obsługi, która jest umieszczona na zewnątrz gaśnicy. Wcześniejsze zapoznanie się z jej treścią pozwoli na bezpiecznie i skutecznie wykorzystanie tego sprzętu w razie potrzeby.Najczęściej spotykanymi gaśnicami są :

-Gaśnice pianowe, w których środkiem gaśniczym jest piana uzyskiwana w wyniku reakcji chemicznej zachodzącej podczas zmieszania kwasu ze środkiem alkalicznym znajdującym się w wodnym roztworze środka pianotwórczego.

Related Articles