Informacja o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest państwową osobą prawną powołaną w 2001 roku w wyniku przekształcenia Polskiej Fundacji Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw działającej w latach 1995-2000. Podlega Ministrowi Gospodarki
Zgodnie z zapowiedzianymi w pakiecie "Przede wszystkim przedsiębiorczość" zmianami prowadzącymi do konsolidacji pomocy państwa na rzecz przedsiębiorców, PARP przejęła z dniem 31 marca 2002 r. zadania i obowiązki Agencji Techniki i Technologii (zgodnie z Ustawą z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacjach i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw zlikwidowana), a z dniem 31 maja 2002 r. zadania likwidowanej Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (Ustawa z dnia 8 maja 2002 r. o likwidacji Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz o zmianie ustawy o zasadach wspierania rozwoju regionalnego i ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Dz.U. 66 poz. 596).

Celem działania Agencji jest udział w realizacji programów rozwoju gospodarki, w szczególności w zakresie wspierania:
· rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw,
· eksportu,
· rozwoju regionalnego,
· wykorzystania nowych technik i technologii,
· tworzenia nowych miejsc pracy, przeciwdziałania bezrobociu i rozwoju zasobów ludzkich.
Cel ten jest realizowany m.in. przez:
· świadczenie usług doradczych i eksperckich dla przedsiębiorców, bezrobotnych, organów administracji rządowej oraz samorządowej,
· ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do wiedzy, szkoleń oraz informacji gospodarczej,
· opracowywanie i udostępnianie analiz dotyczących zjawisk zachodzących w gospodarce,
· organizowanie przedsięwzięć informacyjnych i promocyjnych,
· wydawanie opinii o technicznych i ekonomicznych perspektywach, możliwościach i warunkach wykorzystywania w gospodarce nowych technik i technologii,
· dofinansowywanie w/w działań prowadzonych przez inne podmioty,
· dofinansowanie polskich przedsiębiorców w międzynarodowych przedsięwzięciach promocyjnych, targowych i wystawienniczych, a także w międzynarodowych programach obejmujących badania naukowe oraz prace rozwojowe i wdrożeniowe.
Agencja realizuje zadania wynikające z ustawy oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zadań PARP finansowanych ze środków budżetowych przyznanych na realizację polityki Rządu wobec MSP.
Głównym celem polityki Rządu wobec małych i średnich przedsiębiorstw jest kształtowanie warunków dla tworzenia i pełnego wykorzystania potencjału rozwojowego tego sektora. Działania, jakie podejmuje Rząd wynikają z realizacji dokumentu Kierunki działań Rządu wobec małych i średnich przedsiębiorstw do 2002 roku, przyjętego przez Radę Ministrów w maju 1999 roku. W ramach tego dokumentu mali i średni przedsiębiorcy, za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, mogą korzystać z szeregu form wsparcia.

INFORMACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
W PARP działa telefoniczna linia informacyjna. Można tam uzyskać informacje związane z:
· dostępnymi programami pomocowymi dla firm,
· źródłami finansowania działalności gospodarczej,
· podejmowaniem działalności gospodarczej w Polsce i za granicą,
· prowadzeniem działań eksportowych przez polskie firmy,
· dostępem małych i średnich przedsiębiorstw do rynku zamówień publicznych,
· możliwościami wejścia na rynek kapitałowy,
· dostępem do nowych technologii,
· systemem celnym i podatkowym w Polsce,
· instytucjami finansowymi i innymi instytucjami wspierającymi przedsiębiorczość, specjalizującymi się w rozwiązywaniu konkretnych problemów przedsiębiorstw,
· pozyskiwaniem partnerów handlowych krajowych i zagranicznych.
Informacje można uzyskać zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Kontakt telefoniczny:(0-22) 699 70 18, , 699 71 80, 699 71 88 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Al. Jerozolimskie 125/127 02-017 Warszawa tel. (+48 22) 699 70 44/45 fax (+48 22) 699 70 46/56 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. http://www.parp.gov.pl
INFORMACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW W REGIONACH
Krajowy System Usług dla MSP W ciągu pięciu lat istnienia Polskiej Fundacji MSP utworzono infrastrukturę organizacyjną służącą wspieraniu sektora MSP w Polsce. Powstał Krajowy System Usług obejmujący ponad 150 współpracujących ze sobą ośrodków doradczych. W skład systemu wchodzą głównie agencje rozwoju regionalnego i lokalnego, centra wspierania biznesu, izby przemysłowo-handlowe oraz lokalne fundacje i stowarzyszenia - nie nastawione na osiąganie zysku i świadczące bezpośrednie usługi na rzecz MSP. Ośrodki objęte są systemem akredytacyjnym, gwarantującym systematyczne osiąganie określonego standardu świadczonych usług doradczych, szkoleniowych, informacyjnych i finansowych. Jest to system otwarty, do którego co roku dołączają nowe ośrodki.
Regionalne Instytucje Finansujące (RIF) są regionalnym partnerem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości współpracującym przy wdrażaniu polityki "sektorowej" adresowanej do MSP w regionie. RIF w swej strukturze posiada PKD oraz PRS (Punkt Refundacji Szkoleń), jako umiejscowiony na poziomie regionu punkt dystrybucji dotacji szkoleniowych realizowanych w ramach polityki państwa wobec MSP. RIF pełni funkcje konsultacyjno - doradcze, szkoleniowe, a także sprawuje obsługę administracyjną programów.
Punkty Konsultacyjno-Doradcze (PKD) na terenie całego kraju udzielają bezpłatnych porad dotyczących podstawowych zagadnień związanych z administracyjno-prawnymi aspektami prowadzenia działalności oraz zarządzaniem przedsiębiorstwem (porady z dziedziny prawa, marketingu, finansów, podatków, produkcji itp.). Pełna lista PKD znajduje się ...: TUTAJ :...
DOTACJE
Agencja realizuje szereg programów pomocowych, w tym także udziela dotacji przeznaczonych zarówno na inicjatywy wspierające rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, jak i bezpośrednio dla przedsiębiorców.
Dla instytucji działających na rzecz małej i średniej przedsiębiorczości PARP udziela:

Dotacji na inicjatywy wspierające rozwój przedsiębiorczości. Dotacja może być udzielona na finansowanie części kosztów przedsięwzięć mających na celu rozwój przedsiębiorczości, lub kształtowanie postaw przedsiębiorczych w społeczeństwie tj. organizację konkursów lub udział w konkursach, organizację lub udział: w konferencjach, seminariach, imprezach targowo-wystawienniczych oraz wydawanie publikacji.

Dotacji na powiększenie kapitału funduszy pożyczkowych lub funduszy poręczeniowych prowadzonych przez podmioty działające na rzecz rozwoju przedsiębiorczości.
Dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw PARP kieruje następujące formy wsparcia:
Dotacja szkoleniowa - dla małych przedsiębiorców, przeznaczona na finansowanie części kosztów uczestnictwa przedstawiciela małego przedsiębiorcy w szkoleniu z zakresu zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, marketingu, zastosowania technik informatycznych w przedsiębiorstwie, finansowania rozwoju przedsiębiorstwa lub przepisów prawa, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (w szczególności w Polsce i w Unii Europejskiej).
Dotacja na uzyskanie certyfikatu - dla małych i średnich przedsiębiorców, przeznaczona na finansowanie części kosztów usług doradczych i szkoleniowych w zakresie projektowania i wdrażania, potwierdzonych certyfikatem, systemów zarządzania jakością, środowiskiem lub bezpieczeństwem i higieną pracy oraz części kosztów audytu certyfikacyjnego, wykonanego przez jednostkę certyfikującą akredytowaną w systemie akredytacji.
Dotacja na przygotowanie do uczestnictwa w rynku kapitałowym - skierowane do małych i średnich przedsiębiorców przeznaczona na finansowanie części kosztów usług doradczych związanych z dopuszczeniem akcji emitowanych przez przedsiębiorcę do publicznego obrotu i wprowadzeniem ich na nieurzędowy, regulowany rynek papierów wartościowych.
Dotacje na usługi informacyjno-doradcze - mali i średni przedsiębiorcy mogą skorzystać z bezpłatnych usług informacyjno-doradczych, finansowanych ze środków budżetu Państwa. Usługi są prowadzone w Punktach PKD na terenie całego kraju Odpowiednie formularze i szczegółowe informacje są udostępniane w siedzibie PARP, na stronach internetowych Agencji oraz w Punktach Konsultacyjno-Doradczych, a także w Regionalnych Instytucjach Finansujących
Usługi są prowadzone w Punktach PKD na terenie całego kraju. Odpowiednie formularze i szczegółowe informacje są udostępniane w siedzibie PARP, na stronach internetowych Agencji oraz w Punktach Konsultacyjno-Doradczych, a także w Regionalnych Instytucjach Finansujących.
Odpowiednie formularze i szczegółowe informacje będą udostępniane w siedzibie PARP, na stronach internetowych Agencji oraz we wspomnianych Punktach Konsultacyjno-Doradczych.
Powyższe dotacje są udzielane na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie warunków i trybu udzielania dotacji przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
PROGRAMY UNII EUROPEJSKIEJ
Ponadto Agencja jest zaangażowana w realizację następujących ważniejszych programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej:
· Program Phare 1999 Łagodzenie społecznych skutków restrukturyzacji górnictwa i hutnictwa oraz rozwój regionalny
· Phare 1999 Rozwój regionalny na rzecz Warmii i Mazur oraz Podkarpacia
· Program Phare 2000, w tym:
Programy krajowe Programy regionalne
Krajowy Program Rozwoju MSP Wstęp do jakościPrzygotowanie do działania na rynku europejskimInnowacje i technologie dla rozwoju przedsiębiorstwKrajowy Program Rozwoju Eksportu Wprowadzenie do eksportuProgram promocji eksportu Program Rozwoju Przedsiębiorstw - w woj. warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim lub śląskimProgram Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych - w woj. lubelskim, podkarpackim i śląskimFundusz Dotacji Inwestycyjnych - w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i śląskim

· Program Phare 2001
· Program Phare Odbudowa 2001

Wśród działań PARP przejętych od ATT, znalazło się m.in. prowadzenie działań na rzecz realizacji programów polityki państwa w dziedzinie wykorzystania nowych technik i technologii w gospodarce. W celu realizacji nowego zadania PARP będzie wydawać opinie o technicznych i ekonomicznych perspektywach, możliwościach i warunkach wykorzystania nowych technik i technologii w gospodarce, które mogą być przedstawiane przy ubieganiu się o uzyskanie pożyczki lub kredytu. Będzie też udzielać przedsiębiorcom pożyczek zaciąganych dla potrzeb gospodarczego wykorzystania nowoczesnych rozwiązań w zakresie techniki i technologii. Dokumenty programowe są w trakcie opracowywania. Ponadto PARP po połączeniu z ATT organizuje VI edycję Konkursu "Polski Produkt Przyszłości", który ma na celu promocję innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych, zorientowanych na szybkie uruchomienie produkcji, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: Wyrób Przyszłości oraz Technologia Przyszłości.

Po przejęciu zadań PARR, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości pełni również funkcję agencji wdrażającej program Phare 2000 i 2001 Spójność Społeczna i Gospodarcza. Program ten ma na celu zmniejszenie opóźnień i nierównomierności rozwoju regionów poprzez promowanie aktywności gospodarczej, rozwiązywanie problemów społecznych związanych z rynkiem pracy i restrukturyzacją oraz rozwój infrastruktury. PARP wdraża również program Phare-Odbudowa 2001 będący inicjatywą pomocy regionom Polski dotkniętym klęską powodzi w lipcu i sierpniu 2001. Pomoc z programu udzielona ze środków Unii Europejskiej przeznaczona jest na odbudowę zniszczonej infrastruktury publicznej oraz wsparcie działań, które mają zapobiec zagrożeniom powodziowym w przyszłości.

Related Articles