Technologia Informacyjna

Wstęp

Technologia informacyjna jest podstawowym zagadnieniem współczesnej informatyki. Jej zakres jest ogromny i właściwie ciężko jest powiedzieć, jakie elementy nie wchodzą w jej skład. Przede wszystkim zagadnienie to zajmuje się takimi sprawami jak tworzenie komunikatów w różnego rodzaju mediach, oddziaływanie ich na odbiorcę we wszystkich aspektach jego życia - od psychicznego do socjalnego. Dzięki tej nauce możliwa jest komunikacja w społeczeństwie. Oprócz tego technologia informacyjna obejmuje analizowanie i syntezowanie różnego rodzaju informacji. Jedną z części technologii informacyjnej i informatyki jest wykorzystanie komputerów i struktur (takich jak bazy danych) do przechowywania i prezentowania informacji.

Okazuje się jednak, że owa ostatnia część stała się w ostatnich czasach najważniejszą, kluczową częścią technologii informacyjnej. Bez komputerów informacja nie miałaby takiego potencjału jak to ma miejsce w dzisiejszych czasach.


Bankowość elektroniczna

Ogromna ilość możliwości, jaką daje technologia informacyjna, jest trudna do opisania. Jedną z gałęzi rozwoju tej nauki jest bankowość internetowa. Jest to usługa, którą banki oferują swoim klientom, po to, by oszczędzić ich czas i pieniądze. Dzięki takiej usłudze klient banku może sam, bez wychodzenia z domu, załatwiać wszelkie sprawy związane ze swoimi kontami i lokatami. Najczęściej odbywa się to za pośrednictwem sieci Internet, chociaż często usługę taką można uzyskać przez telefon. Takie zdalne obracanie swoimi pieniędzmi ma oczywiście ogromne zalety. Możliwe jest zlecenie przelewów z konta, zdefiniowane zlecenia stałego, nie wspominając o takich prostych rzeczach jak sprawdzenie, ile pieniędzy jest na koncie czy jakie operacje były na nim wykonywane przez ostatni miesiąc, tydzień itp. Ciekawą rzeczą jest też zakładanie lokat przez Internet, a także spłacanie kredytu.


Pierwsze formy bankowości elektronicznej pojawiły się w latach siedemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych oraz zachodniej Europie. Był to dostęp telefoniczny, gdzie operatorka centralki w banku wykonywała nasze polecenia. Jednak prawdziwy boom bankowość elektroniczna przeżyła wraz z pojawieniem się Internetu i spopularyzowaniem posiadania komputerów osobistych. Wówczas to możliwe było wprowadzenie bankowości internetowej. Kiedy klient banku chciał wykonać jakąś operację na swoim koncie, opracowywał ją na swoim komputerze i wysyłał informacje o operacji do serwera bankowego poprzez modem.

Rzeczywiste udostępnienie konta dla obsługi internetowej zaczęło się jednak w latach dziewięćdziesiątych. Lata te są także początkiem powstawania banków internetowych, czyli takich, które nie mają siedziby jak normalne banki, ale istnieją tylko w Internecie.

Related Articles