Rada Ministrów a Unia Europejska

Jak zmieniły się kompetencje Rady Ministrów po przystąpienia do Unii Europejskiej?

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej wpłynęło na zakres zadań, kompetencji i zasad funkcjonowania Rady Ministrów. Szczególnie jeżeli chodzi o ogólne kierownictwo w dziedzinie stosunków międzynarodowych, zapewnienie bezpieczeństwa zewnętrznego oraz ogólnego kierownictwa w dziedzinie obronności kraju.

„Swoboda wykorzystania zdolności traktatowej Rady Ministrów została, w wyniku członkostwa w Unii europejskiej, znacznie ograniczona”. Rada Ministrów nie może korzystać z prawa kształtowania stosunków traktatowych z innymi państwami i organizacjami w zakresie sprzecznym ze zobowiązaniami wobec Wspólnot. Ograniczenie to dotyczy także negocjowania oraz zawierania umów międzynarodowych.

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej oznacza także udział członków rządu w pracach Rady Unii europejskiej, którzy działają w niej w oparciu o mandat uzyskany od własnego rządu. M. Grzybowski podzielił mandaty na mandat instytucjonalny, a więc wywodzący się z określonego stanowiska zajmowanego w rządzie i na mandat udzielany przez Radę Ministrów, aby reprezentować ja w trakcie konkretnego posiedzenia. Członkowie Rady Unii Europejskiej, ministrowie pozostają reprezentantami państwa polskiego, a tym samym są zobowiązani do dbania o interesu swojego kraju. Muszą przy tym uwzględniać wspólne cele wynikające ze zobowiązania wobec wspólnoty. Mając to na uwadze, polityka zagraniczna prowadzona przez Radę Ministrów musi być zgodna z działaniami Rady Unii europejskiej.

Analizując wpływ jaki wywarło na kompetencje Rady Ministrów przystąpienie do Wspólnoty Europejskiej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na politykę zagraniczną, sprawowanie ogólnego kierownictwa w dziedzinie stosunków międzynarodowych, zapewnienie bezpieczeństwa zewnętrznego oraz ogólnego kierownictwa w dziedzinie obronności kraju.

W kwestii kompetencji Rady Ministrów dotyczących zawierania umów międzynarodowych wymagających ratyfikacji oraz zawierania czy zmieniania i wprowadzania innych umów zależy od zakresu spraw przekazanych na rzecz Unii Europejskiej w umowie akcesyjnej.

Komitet Europejski Rady Ministrów

Na wstępnym etapie krajowym podejmowania decyzji Wspólnotowych dużą role odgrywa

Komitet Europejski Rady Ministrów. Został on utworzony w celu odciążenia Rady Ministrów oraz Prezesa Rady Ministrów w zakresie rozpatrywania bieżących kwestii wynikających z członkostwa Polski w UE. Utworzono go w dniu 23 marca 2004 r. zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów.

Komitet Europejski Rady Ministrów stanowi forum uzgadniania stanowisk, podejmowania bieżących decyzji i prowadzenia dyskusji w sprawach integracji europejskiej, pełniąc role ciała decyzyjnego, na którego forum uzgadniane i podejmowane są decyzje i rozstrzygana jest większość kwestii dotyczących współpracy Polski z UE.

Related Articles