Rośliny lecznicze Algierii

Algieria jest domem dla wielu ważnych źródeł naturalnych. Wśród nich znajduje się 3139 gatunków roślin, w tym 70 gatunków drzew z kilkoma endemicznymi, takimi jak Cyprys saharyjski (Cupressus dupreziana), jodła (Abies numidica L.) oraz europejska sosna czarna (Pinus nigra). Znajduje się tu 170 gatunków ssaków, z czego 47 to gatunki chronione, włączając makaka (Macaca sylvanus) oraz lisa północnoafrykańskiego ((Fennecus zerda), a ponadto jelenia (Cervus elaphus barbarus) i gazelę (Gazella dorcas). Oprócz tego, znajduje się tu także 336 gatunków ptaków, spośród których 107 to gatunki chronione. Tylko 2125 gatunków owadów zostało odnalezionych, lecz liczbę ich potencjalnie szacuje się na 20 000 gatunków. Ponadto, jest tu także 13 gatunków płazów, 60 gatunków gadów i 300 gatunków ryb.
Głównymi zagrożeniami dla różnorodności biologicznej Algierii są:
- utrata środowiska naturalnego (bądź zmiany w środowisku naturalnym),
- nadmierna eksploatacja,
- zanieczyszczenia,
- inwazje obcych gatunków.
Interesujące jest, że pożary są jedną z głównych przyczyn wyniszczania lasów Algierii. Utrata lasów wzrosła z 8,000 do 25,000 hektarów rocznie. Pożary te spowodowały problemy w stabilności genetycznej obszaru lasu, gdzie uważa się, że strata wynosi około 1300 gatunków roślin.Wśród roślin występujących w Algierii znajduje się wiele gatunków leczniczych , używanych w farmaceutyce należą do nich między innymi :

Akacja senegalska (Acacia senegal) :
To niezbyt duże afrykańskie drzewo, osiągające wysokość maksymalnie do 5 metrów. Posiada bardzo charakterystyczną, o parasolowatym kształcie, koronę. Jej podwójnie pierzaste liście zbudowane z niewielkich listków, podobne są do liści innych akacji. Kwitnie na biało, drobne kwiatki skupione są w podługowate kwiatostany. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce - strąki.
Występowanie: Afryka, Półwysep Arabski.
Surowiec: gdy natnie się korę pni i konarów, wycieka z nich sok, z którego produkuje się gumę arabską będącą surowcem leczniczym.

Działanie i zastosowanie: guma arabska posiada działanie osłaniające i przeciwzapalne. Można jej używać podobnie jak „gumy” pozyskiwanej ze śliw, moreli, brzoskwiń, wiśni, czy czereśni, bądź jako dodatku do emulsji i zawiesin produkowanych przez przemysł farmaceutyczny. Gumę arabską można pomocniczo stosować w leczeniu biegunki i czerwonki. Zewnętrznie zaś przede wszystkim w leczeniu owrzodzeń i jako środka przeciwzapalnego w leczeniu stanów zapalnych skóry.

Acacia raddiana :
Gatunek akacji występujący w regionie północnej Afryki w Algierii , Egipcie, Libii , Marocco i Tunezji .
Zastosowanie: stosuje się w schorzeniach żółtaczki, płuc, także do leczenia ran, przy biegunce.

Related Articles