Zabytki architektury i budownictwa w Polsce

Flombork - zespół zabudowań wzgórza Mikołaja Kopernika - warownia o charakterze rezydencjonalnym i kultowym, rozwijająca się w ciągu kilku wieków. Budowle pochodzą z XV - XVI w.
Gdańsk
- Układ urbanistyczny Głównego Miasta wraz z zabytkami po prawej stronie rzeki Raduni.
- Kościół parafialny pw. NMP - jest największym kościołem gotyckim w Polsce z II poł. XIV w . i jednym z 10 największych w Europie. Wyróżnia się oryginalnym układem filarów trzynawowego transeptu i sklepieniem kryształowym w nawach.
- Twierdza Wisłoujście - przykład budownictwa obronnego z XVI - XVII w . Wielka zbrojnia ze studnią zbudowaną na początku XVII w. w stylu północnego renesansu.
- Gotycki Ratusz Głównego Miasta z II poł. XIV w. w stylu renesansowym; wyróżnia się szczególnie zdobionym wnętrzem.
Malbork - Zamek Krzyżacki z XIII i XIV w . , przykład dawnego budownictwa mieszkanno - obronnego z fortyfikacjami.
Lidzbark Warmiński - zespół zamkowy - zamek w stylu gotyckim z II poł. XIV w . - osiowa kompozycja średniowiecznego zamku z przedzamczem ; arkadowy dziedziniec, bogata architektura sklepienia.
Stargard Szczeciński - kościół parafialny pw. NMP , ceglana gotycka budowla z XIII w . , rozbudowana w XIV i XV w. , bogata architektura zewnętrzna.
Toruń
- Układ urbanistyczny Starego i Nowego Miasta z I poł. XIII w .
- Gotycki kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, z murem cmentarnym przy kościele ( 1250 - 1473 ). Kruchty boczne zwieńczone są attykami.
- Zespół klasztorny Cystersek z kościołem pw. św. Jakuba, z murem cmentarnym przy kosciele. Jedyny w Toruniu bazylikowy kościół gotycki z
XIV w .
- Gotycki klasztor Franciszkanek z kościołem pw. NMP z XIX w. , bogate wnetrze ( polichromia, stelle ), szczyt sterczynowy.
- Ratusz Staromiejski - najstarszy gotycki ratusz w Polsce z XII w. przebudowany w XVII w.
- Barokowa kamienica " Pod gwiazdą " z XVII w. zachowane są mury boczne kamienicy gotyckiej, rzeźbiony portal oraz kręta klatka schodowa 9 charakterystyczne dla kamienic torunskich ).
Ostrów Lednicki koło Poznania - Ruiny kościoła i palatium - wczesnośredniowieczny gród na wyspie, siedziba księcia Mieszka I i miejsce urodzenia króla Bolesława Chrobrego. Światynia przedromańska z kamienia polnego na planie krzyża greckiego, fragmenty kamiennego palatium ( nazwa używana do określania starożytnego lub średniowiecznego głównego budynku zamku, pałacu cesarza, króla lub biskupa. W budynku znajdowały się ; sala reprezentacyjna, komnaty władcy i na ogół kaplica zamkowa ).
Poznań
- Kościół pojeznicki ( famy ) - pw. św. Stanisława Biskupa, trzynawowa bazylika z XVII w.

Related Articles