Opisz zasady wkonywania masażu oraz scharakteryzuj jego wpływ na organizm

Spis treści :

1) Krótka historia masażu.

2) Co to jest masaż?

3) Mechanizm działania masażu.

4) Zasady obowiązujące przy wykonywaniu masażu.

5) Wpływ masażu na organizm.

6) Przeciwwskazania do wykonywania masażu klasycznego.

7) Bibliografia.


Krótka historia masażu.

Masaż należy do najstarszej dziedziny medycznej i był stosowany już w Starożytności. Wywodzi się on z Indii i Chin, gdzie stanowił naturalną metodę leczniczą. W Starożytności masaż był uzupełnieniem obrządków religijnych, a z czasem „wszedł” do medycyny ludowej.
Pierwsze wzmianki o wykorzystywaniu masażu w poszczególnych jednostkach chorobowych pojawiły się w księgach Hipokratesa. W okresie Średniowiecza nastąpił zastój w rozwoju wszelkich nauk medycznych, a tym samym i masaż nie był stosowany ani jak obrządek religijny, ani jako środek leczniczy.
W XVI wieku francuski lekarz Ambroże Pare zauważył, że stosowanie masażu u chorych po operacjach przynosi ulgę. Przeprowadził on również badania nad fizjologią masażu i zapisał obserwacje w swojej pracy naukowej, w której ogłosił masaż jako oficjalną leczenia.
Duży udział w rozpowszechnianiu masażu miał polski lekarz Izydor Zabłudowski (1851-1906), kierownik Zakładu Masażu Leczniczego w Berlinie. Dzięki jego publikacją naukowym masaż był traktowany na równym poziomie z innymi działaniami wiedzy medycznej.
Szybki rozwój fizjologii i neurofizjologii przyczynił się do stworzenia nowych metod masażu, takich jak masaż segmentarny, limfatyczny, łącznotkankowy i okostny.

Co to jest masaż?

Masaż jest formą oddziaływania na ustrój, za pomocą której wykorzystuje się bodźce mechaniczne, głównie w postaci ucisku na tkanki w celu wywołania odczynów fizjologicznych.
Masaż klasyczny to zespół technik (chwytów, rękoczynów) stosowanych w odpowiedniej kolejności, które wywierają wpływ na tkanki ustroju człowieka, powodując wystąpienie odczynów w tkankach i narządach.
Celem masażu klasycznego jest zadziałanie na układ ruchu (mięsnie, ścięgna, torebki stawowe, okostną, kości) oraz na skórę, tkankę łączną, tkankę tłuszczową, zakończenia nerwowe w skórze, a także na układ krwionośny i chłonny. Pośrednio masaż klasyczny działa również na narządy wewnętrzne.

Mechanizm działania masażu.

Mechanizm działania masażu jest bardzo skomplikowany i można go podzielić na działanie lokalne (miejscowe), oraz na działanie centralne (ogólne), które prawdopodobnie odgrywa ważniejszą rolę.
Działanie lokalne (miejscowe) masażu polega na mechanizm przepływie krwi w naczyniach krwionośnych oraz chłonki w naczyniach chłonnych.

Related Articles