Środki dydaktyczne - podział środków dydaktycznych w zawodzie fryzjera

Dydaktyka

Jest to ogólna teoria kształcenia, która dzieli się na ogólna teorie nauczania i uczenia się oraz na teorię samokształcenia.
Dwa podstawowe pojęcia dydaktyki to: kształcenie i nauczanie.
Kształcić kogoś znaczy - posyłać do szkoły, nauczać go - zapewnić mu zdobycie wykształcenia.
Ale wykształcenie można zdobyć nie tylko w szkole pod czyimś kierunkiem, lecz także przez własny wysiłek - samokształcenie. Kształcenie to zarazem kształtowanie postawy życiowej młodego pokolenia, jego stosunku do przyrody, społeczeństwa, kultury, a także troska o rozwój uczniów, rozwijanie ich zdolności, obserwacji, uwagi i pamięci, kształtowanie ich zainteresowań i zamiłowań.
Rezultatem procesu kształcenia jest wykształcenie.

Zadaniem nauczania jest nie tylko uczyć, ale i nauczać. Stąd w nauczaniu niezbędny staje się czynnik kontroli i oceny osiągnięć uczniów. Obok roli poznawczo - kształcącej nauczanie spełnia również rolę wychowawczą np.:
- kształtowanie poglądu na świat
- przygotowanie do pracy
- wychowanie moralne, estetyczne, fizyczne
Kształcenie ogólne ma przygotować do życia, do działania.
Postęp techniczny i technologiczny zmusza do samokształcenia.


Główne pojęcia dydaktyki

Nauczanie – planowe, świadome, systematyczne współdziałanie nauczyciela i ucznia, polegające na wywołaniu określonych zmian w wiedzy, umiejętnościach, sprawnościach i nawykach uczniów.
Uczenie się – działanie świadome, planowe i zamierzone, w toku którego cele, środki, metody, warunki kształcenia ustala sam uczący się podmiot.
Kształcenie – ogół zamierzonych planowych czynności i działań nauczania i uczenia się.
Wykształcenie – rezultat kształcenia.
Samokształcenie – działanie świadome, samorzutne podmiotu, skierowane na samego siebie, którego środki, metody i warunki ustala sam przedmiot, które prowadzi do nabywania samego siebie. Jest procesem samorzutnym i dynamicznym czyli ciągłym, bo po osiągnięciu jednego celu sięgamy po następny.
Samouctwo - jest to samodzielne uzupełnianie własnego wykształcenia w przypadku gdy nie dopełniła tego szkoła.
System dydaktyczny - to całokształt zasad organizacyjnych oraz treści, metody i środki nauczania, uczenia się tworzące spójną wewnętrznie strukturę podporządkowaną realizacji społecznie akceptowanych celów kształcenia.


Środki dydaktyczne w kształceniu ogólnym

Środki dydaktyczne

Są to przedmioty, które dostarczają uczniom określonych bodźców sensorycznych oddziaływujących na ich wzrok, słuch, dotyk itp., ułatwiają im bezpośrednie i pośrednie poznawanie rzeczywistości. Można powiedzieć, że środkami dydaktycznymi nazywamy zarówno przedmioty dostarczające bodźców zmysłowych, jak i urządzenia techniczne.

Related Articles