Wpływ badania cytologicznego na wczesne rozpoznanie i leczenie chorób szyjki macicy

Spis treści

Wstęp 2
1. Histologia błony śluzowej szyjki macicy 4
2. Zmiany morfologiczne szyjki macicy
2.1 Erytroplakia – nadżerka części pochwowej 6
2.2 Polip szyjki macicy 7
2.3 Zmiany zapalne szyjki macicy 8
2. 4 Stany przedrakowe 13
2.5 Stany rakowe 14
3. Profilaktyka i wczesne wykrywanie raka szyjki macicy 15
4. Program profilaktycznych badań przesiewowych raka szyjki
macicy 19
5. Badanie cytologiczne
5.1 Technika pobierania, utrwalania i barwienia rozmazów 22
5.2 Ocena rozmazów cytologicznych według Papanicolaou 24
5.3 Rozpoznanie cytologiczne według systemu Bethesda (TBS) 25
6. Kolposkopia
7. Rola położnej w profilaktyce raka szyjki macicy
8. Wirus HPV a rak szyjki macicy 32
8.1 szczepionka przeciw HPV 33
Podsumowanie
Piśmiennictwo

Wstęp

Polska zajmuje jedno z pierwszych miejsc w Europie pod względem zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy. Związane jest to z ogólnie złym stanem zdrowia i stylem życia społeczeństwa polskiego oraz nieskutecznymi działaniami profilaktycznymi ochrony zdrowia.
Badanie cytologiczne jest jedną z najważniejszych metod stosowanych w profilaktyce raka szyjki macicy. Łatwa dostępność szyjki macicy dla badań diagnostycznych stwarza możliwość wczesnego wykrywania różnorodnych patologii, a przede wszystkim stanów przednowotworowych.
Rola cytodiagnostyki w rozpoznaniu chorób szyjki macicy obecnie jest niezaprzeczalna i bezdyskusyjna. Dotyczy ona rozpoznawania raka na podstawie mikroskopowej oceny złuszczonych komórek nabłonkowych pobranych z tarczy części pochwowej szyjki. Głównymi jej zaletami jest wysoka dokładność i precyzyjność oraz możliwość pobierania rozmazów w najskromniej wyposażonych placówkach służby zdrowia oraz objęcie badaniami wszystkich kobiet znajdujących się w wieku największego zagrożenia rakiem. Ważny jest dostęp do tych placówek, ich odległość od miejsca zamieszkania i możliwość bezpłatnego wykonania badania cytologicznego.
Ogromne znaczenie w profilaktyce raka szyjki macicy ma przeprowadzanie badań przesiewowych u kobiet aktywnie seksualnych. Dobrze zaplanowany i zorganizowany program mógłby doprowadzić w Polsce do spadku umieralności kobiet na raka szyjki macicy. Niezaprzeczalna jest rola położnej, która bierze udział w tego rodzaju programie. Częsty i indywidualny kontakt z położną sprzyja motywowaniu kobiet do działań na rzecz własnego zdrowia, uświadamianiu prozdrowotnego modelu życia. Działania położnej powinny zmierzać do kształtowania pozytywnych postaw kobiet wobec badań profilaktycznych oraz eliminowanie lęku przed wykryciem złego stanu zdrowia.

Related Articles