Recenzja książki "Syzyfowe prace"

Powieść "Syzyfowe prace" została napisana przez wybitnego polskiego pisarza Stefana Żeromskiego. Sam rękopis powstał poza granicami kraju. Autor dzieła początkowo zgodził się na jego publikację w jednym z czasopism, lecz dopiero w 1905 r. autwór doczekał się wersji książkowej we Lwowie.
"Syzyfowe prace" w pewnym stopniu są powieścią biograficzną. Wiele wątków bezpośrednio łączy się z życiem osobistym Żeromskiego. Pisarz pragnął ukazać trud i poświęcenie polskiej młodzieży za czasów zaboru rosyjkiego. W trakcie czytania poznajemy dwie główne postacie: Marcina Borowicza i Andrzeja Radka. To właśnie oni nadają książce dynamiki i barw. Kulminacyjny moment powieści następuje na lekcji języka polskiego, kiedy to Zygier czyta równieśnikom polską literaturę. Wówczas w uczniach zaszła głęboka matamorfoza, która sprawiła, że zrozumieli do którego narodu należą i przeciwstawili się rusyfikacji.
Książka jest bogata w przepiękne opisy przyrody, ukazuje różnorodność charakterów, doskonale odzwierciedla uczucia bohaterów w poszczególnych sytuacjach. Można w niej znaleść masę momentów o charakterze zarówno humorystycznym jak i wzruszającym.
Gorąco polecam tę lekturę. Dzięki niej poznajemy życie naszych przodków mieszkających na terenie okupowanym przez państwa ościenne. Mozemy poznać sposoby rusyfikacji jakie stosowano szczególnie na dzieciach, a także dowiedzieć się jak wyglądała nauka w dawnych czasach. Książka jest pisana przejrzyście i poetycko. Mocno polecam, zwłaszcza młodym czytelnikom.


Praca nie jest sprawdzona przez nauczyciela więc mogą pojawić się błędy językowe, stylistyczne etc.

Related Articles