Recenzja Pianisty

Na kilku ostatnich lekcjach oglądaliśmy wspaniałe dzieło Romana Polańskiego pt. ”Pianista” Ten film jest ekranizacja biografii muzyka - Władysława Szpilmana, który, będąc Żydem, przeżył prawdziwe piekło podczas II wojny światowej. Jego historia jest nam o tyle bliska, że akcja filmu rozgrywała się w Warszawie, a większość problemów jest związanych z historią naszego państwa i nienawiścią Niemców do innych ras której w dużej mierze doświadczyli tez Polacy.

Film ukazuje tragedie pianisty który zdobywając sławę i uznanie nagle znajduje się w brudnym i biednym gettcie. Przez cały film obserwujemy jak bardzo zmienia się życie człowieka prześladowanego przez Niemców. Władysław Szpilman mieszkając w gettcie starał się zapewnić swojej rodzinie dogodne warunki życia. Zarabiał, grając w restauracji. Nadszedł jednak moment likwidacji getta i związany z tym wywóz jego mieszkańców do obozów koncentracyjnych. Szpilmanowi cudem udało się tego uniknąć. Pomógł mu jeden z jego znajomych - żydowski policjant. Ale to był dopiero początek walki o jego wolność. Film ukazuje jaka role odegrali Polacy w czasie 2 wojny światowej niektórzy ryzykując własne życie pomagali żydom przetrwać. Pokazuje nam tez fałszywość niektórych polaków np. gdy człowiek odpowiedzialny za Szpilmana dostając od niego zegarek zamiast kupić mu jedzenie bierze pieniądze i zostawia go na pastwę losu bez jedzenia i pieniędzy, możemy także zobaczyć postawę niektórych polaków wobec ukrywających się żydów którzy by sami być bezpieczni są gotowi wydąć ich Niemcom. W filmie obserwujemy także nienawiść Niemców wobec żydów i ich pozbawienie ludzkich uczuć, gdy już myślimy ze jeden z nich zabije głównego bohatera okazuje się jednak ze okazuje on trochę serca i zachwycony grą Szpilmana pomaga mu. Po tych wszystkich strasznych wydarzeniach, gdy kończy się wojna widzimy szczęśliwego pianistę znów tak jak dawniej grającego w polskim radiu.

Myślę ze ten film był chyba najlepszym i najbardziej poruszającym filmem jaki obejrzałam. Bardzo realnie pokazuje zjawisko holokaustu w czasie 2 wojny światowej, a także znieczulice Niemców i niektórych Polaków wobec żydów. Główny bohater Adrien Brody świetnie odgrywa swoja role. Myślę ze każdy powinien obejrzeć ten film by zobaczyć do jakich tragedii dochodziło w czasie wojny. Sadze ze ten film może być tez przestroga dla wszystkich ludzi, by nigdy więcej nie powtórzyły się tak straszne wydarzenia jak w czasie 2 wojny światowej.

Related Articles