Znaczenie mszaków w przyrodzie

ZNACZENIE MSZAKÓW W PRZYRODZIE

Mszaki spotykamy na jałowych wydmach gdzie utrwalają ruchome podłoże i biorą istotny udział w procesie glebotwórczym. Wielkie znaczenie mają w regulacji bilansu wodnego wielu zbiorników, szczególnie leśnych.
Warstwa mszysta chroni bowiem glebę przed nadmiernym parowaniem, a podczas dreszczów chłonie wodę i magazynuje ją. Na łąkach mszaki są jednak elementem niepożądanym, gdyż gromadząc wodę, stają się często przyczyną zabagnień.
Wchodzą w skład różnych biocenoz wykorzystywanych przez człowieka (łąki, lasy ), mszaki mają pewne znaczenie (pośrednie) dla gospodarki. Duża rola przypada im w zasiedlaniu różnych nieużytków, jak np. hałd gdzie zmieniając podłoże umożliwiają osiedlanie się innych roślin i stopniowe zagospodarowywanie tych terenów. Bezpośrednio wykorzystuje się mszaki na ściółkę, na materiał do pakowania oraz na podściółkę w uprawach truskawek i poziomek. Używane bywają również do uszczelniania budynków drewnianych. Największe znaczenie gospodarcze mszaków (głównie mchów) związane jest z ich działalnością torfotwórczą warunkach trwałego podtopienia i przy utrudnionym dostępie powietrza ze mchów [głównie torfowców] i innych roślin powstaje torf. zastosowanie jego jest ogromne używa się go do wyrobu płyt izolacyjnych, papieru, tektury oraz do przerobu chemicznego, z którego uzyskuje się wiele bardzo cennych związków chemicznych. Pewne gatunki torfu służą do kąpieli leczniczych jako tzw. borowina.

GLONY ich ciało ma charakter plechowy a plecha to wielokomórkowe lub komórczakowe ciało o różnym stopniu specjalizacji morfologicznej i anatomicznej . Środowisko i tryb życia : glony żyją przede wszystkim w wodzie i mokrym środowisku Budowa zielenic : ściana komórkowa zbudowana z celulozy i pektyn , zawsze zielone chloroplasty, zawierające chlorofil , karoten i ksantofil , w takich samych proporcjach jak u roślin wyższych ; skrobia jako produkt asymilacji , gromadzona zwykle w tzn. " ogniskach skrobiowych " ; jedna zwykle centralnie położona wakuola Gromada zielenic : formy jednokomórkowe , mimo prostej budowy charakteryzują się dużą różnorodnością np.: zawłotnia - uważana za najprostszą w budowie zielenice ; chlorella - zalicza się ją do form nieruchliwych , występuje obficie w wodach słodkich . Kolonie u zielenic : część zielenic tworzy kolonie tzw. Zespoły komórek które po podziale nie oddzielają się od siebie bądź też po oddzieleniu ponownie się łączą kolonie proste tworzą np. komórki Skrętnicy - ma komórki ułożone w długie nici które nie są połączone ani blaszkami środkowymi ani plazmodesmami a jedynie sklejone śluzem tak więc każda komórka posiada autonomię.

Related Articles