Narkotyki w życiu młodzieży

Ten rodzaj uzależnień należy do coraz powszechniejszych. Po narkotyki zaczynają sięgać coraz to młodsze osoby, niejednokrotnie dzieci. Prawdopodobnie podstawą rozwoju narkomanii jest brak dobrych relacji w rodzinie, brak rozmowy między rodzicami a dziećmi. Pozostawiony sam sobie nastolatek, nie mając wsparcia w swych najbliższych, próbuje szukać go poza domem i często pada ofiarą narkotykowych dealerów.

Powody, dla których młodzież sięga po narkotyki:

 Chęć odurzenia się w celu chociażby chwilowego przeżycia przyjemnych wrażeń.

 Ciekawość poznania tego, co nieznane, tego, co niedozwolone.

 Nuda, brak umiejętności atrakcyjnego organizowania czasu wolnego.

 Wpływ grupy rówieśniczej- bezsilność wobec presji środowiska rówieśniczego ze względu na dużą potrzebę akceptacji.

 Ucieczka od problemów zewnętrznych - używanie narkotyków jako sposobu na odgrodzenie się od rzeczywistości.

 Ucieczka od problemów wewnętrznych- emocjonalnych]

 Naśladownictwo osób starszych

Występują trzy podstawowe typy uzależnienia od narkotyków:


Uzależnienie fizyczne
Przejawia się tym, iż brak narkotyków powoduje w organizmie tzw. Głód. Pojawiają się różne objawy ból mięśni, mdłości lub biegunkę.

Uzależnienie psychiczne
Jest to uzależnienie wynikające z chęci ponownego przeżycia odurzenia lub w języku potocznym odlotu. Człowiek pragnie znów poczuć odprężenie, błogość wszechogarniające otępienie.

Uzależnienie społeczne
To silna potrzeba bycia z ludźmi sobie podobnymi – narkomanami. Chęć przebywania z osobami borykającymi się z podobnymi problemami.


4. fazy uzależnienia:

I Faza - poznawanie stanu odurzenia.
Jest to okres pierwszych kontaktów z narkotykami Zwykle dzieje się to na imprezach, przyjęciach, najczęściej pod presją otoczenia. Dzięki niskiej tolerancji łatwo osiąga się stan odurzenia. Zachowanie człowieka generalnie nie odbiega od dotychczasowego, ale mogą zdarzać się już „drobne” kłamstwa. Narkotyki otrzymuje się zwykle gratisowo.

II Faza - stan odurzenia dla przyjemności.
Pojawiają się tu nowe środki, silniej działające, jak np. haszysz, amfetamina, barbiturany, za które trzeba już zapłacić. Zwiększa się tolerancja organizmu dla środków odurzających, stąd większa częstotliwość ich zażywania- staje się to przymusem, a nie wolnym wyborem.
Można zauważyć już wyraźne zmiany w zachowaniu- początki podwójnego życia- następuje zmiana środowiska kolegów. Człowiek zamyka się w sobie, ma coraz częściej zły nastrój, jest agresywny. Pogarszają się wyniki w nauce, są „pierwsze przerwy w życiorysie”,
początki kłamstwa, pożyczania pieniędzy i kradzieży.

Related Articles