Poetyckie dialogi z tradycją baroku;interpretacje-Stanisław Grochowiak:"Dla zakochanych to samo staranie" i "Lekcja anatomii".

1.Stanisław Grochowiak "Dla zakochanych to samo staranie".

Poeta podejmuje modny w epoce baroku topos miłości i śmierci. Podkreśla wspólne cechy towarzyszące sytuacji zakochanych i zmarłych, np. izolacja od świata żywych, przebywanie w ciemnym, zamkniętym pomieszczeniu, obawa dzieci przed zgorszeniem, szokiem, atmosfera żaloby, smutku.

2.Stanisław Grochowiak "Lekcja anatomii'.

St.Grochowiak, współczesny poeta, tytułem "Lekcja anatomii" nawiązuje do XVII-wiecznego obrazu Rembrandta i dokonuje na swój sposób jego interpretacji. Wiersz przybiera formę monologu podmiotu lirycznego, czyli dotora Tulpa, który jako wykładowca przemawia do zebranych adeptów sztuki medycznej (z pewnością siebie i poczuciem wyższości). Przedmiotem ich rozmowy jest sekcja zwłok. Ciało zmarłego zostało potraktowane jak eksponat naukowy, odarty z wszelkich uczuć i ludzkiego cierpienia : "Pocałunki zdjąć ligniną jałowioną", "Siatke krzywd...nawijać bez trwogi". Wykład przerywa późna pora i lekarze rozchodzą się w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku.
Grochowiak skłania czytelnika do refleksji na temat czy ciało człowieka może być potraktowane jak przedmiot, poddane naukowej dociekliwości bez odrobiny uczuć, moralnych zachamowań (współczesny obraz przeszczepów).

Related Articles