„Nad Niemnem” a „Pan Tadeusz”

Powieść Elizy Orzeszkowej często jest porównywana do epopei Adama Mickiewicza pt. „ Pan Tadeusz. Powieść „Nad Niemnem” często jest określana mianem, że jest to „Pan Tadeusz” pisany prozą. Przyglądając się tym dwóm dziełom postaram się dokładnie to udowodnić.

Bardzo ważnym elementem epopei Mickiewicza, była rola opisów przyrody. Mickiewicz jak i Orzeszkowa doskonale oddają piękno przyrody. Ich wyczerpujące i dokładne opisy ukazują nam jak wygląda Litwa. Ukazany jest tam świat wyidealizowany i uporządkowany. Ziemia rodzi obfite plony, zwykle rośliny zdają się być bujniejsze i dorodniejsze niż w rzeczywistości. Pory roku określają głównym bohaterom rodzaj wykonywanych czynności, rozrywek i obowiązków. Ich życie jest ściśle związane z naturą jaka ich otacza.

Drugim podobieństwem jakie chciałabym ukazać są wątki miłosne w obu utworach. U „Pana Tadeusza” była to Zosia i Tadeusz, zaś w „Nad Niemnem” ukazuje się nam ogromna miłość Jana i Justyny. Jan jest przewodnikiem Justyny, uczy ją historii i tradycji. Pod jego wpływem Justyna odnajduje sens życia. Ich miłość rozwija się na tle nadniemieńskiej przyrody. Uczucie miedzy bohaterami narasta powoli, nie jest to chwilowe zauroczynie, ale prawdziwy związek oparty na wzajemnym zaufaniu, odpowiedzialności, przyjaźni. Dzięki temu głębokiemu uczuciowi bohaterowie przezwyciężają różnice stanowe. Tadeusz był synem Jacka Soplicy od pierwszych chwil spodobała mu się Zosia. Z początku nie było im dane być razem, jednak prawdziwe uczucie przetrwało każde przeciwności.

Ostatnim już podobieństwem jakie pragnę ukazać jest przedstawienie losów społecznych na tle przełomowych wydarzeń historycznych. W „Panu Tadeuszu” fabuła obejmuje przełomowe wydarzenia historyczne takie jak: konstytucja trzeciego maja, konfederacja targowicka, powstanie kościuszkowskie, aż do utworzenia Legionów Polskich i wkroczenie wojsk Napoleona na ziemie polskie w 1812 roku. W utworze „Nad Niemnem” ważnym wydarzeniem historycznym było powstanie styczniowe. Powstanie zaciążyło o losach wszystkich bohaterów. O ważności powstania świadczy mogiła, która jest symbolem poświęcenia w walce o wolność narodu.

Reasumując, myślę, że te trzy elementy jakie zawarłam w mojej pracy doskonale odzwierciedlają podobieństwo tych dwóch utworów. Powyższe argumenty świadczą o tym, że w tych dwóch działach możemy odnaleźć przepiękne opisy przyrody, wątki miłosne, a także wiele innych podobieństw.

Related Articles