"20 000 mil podmorskiej żeglugi" Juliusz Verne.

Bohaterowie:

· Kapitan Nemo – Tajemniczy inżynier, konstruktor i dowódca okrętu podwodnego „Nautilus”. Miał bardzo zmienny charakter.

· Piotr Arronax – Profesor Paryskiego Muzeum Przyrodniczego. Podziwiał kapitana Nemo za jego wiedzę i odkrycia oraz zbiory morskiej fauny i flory.

· Ned Land – Znakomity harpunnik, jeden z najlepszych na świecie. Bardzo porywczy, nie mógł wytrzymać w niewoli.

· Conseil – Służący profesora Arronaxa. Jego ulubionym zajęciem było klasyfikowanie zwierząt i roślin, nie potrafił jednak rozróżniać wielu gatunków.
Był obojętny, co do pobytu na „Nautilusie”. Zawsze popierał swojego pana.

· Załoga „Nautilusa” – Wszyscy ludzie z załogi rzadko pojawiali się na oczach trójki przypadkowych podróżników. Wszyscy porozumiewali się w nieznanym języku.

· Kapitan Farragut – Dowódca „Abrahama Lincolna”, okrętu ścigającego „potwornego narwala”. Farragut mocno wierzył w istnienie bestii pustoszącej wody całego świata.

Tematyka powieści:

„20 000 mil podmorskiej żeglugi” to powieść fantastyczna. Opowiada o podróży „Nautilusa” po wodach całego świata. Jednymi z najciekawszych przygód głównych bohaterów są: polowania w lasach podmorskich, sprzeczki z dzikimi mieszkańcami wysp w pobliżu Nowej Gwinei, przepływ pod Suezem, podziwianie zatopionej Atlantydy, dotarcie na biegun południowy oraz uwięzienie pod lodem w drodze powrotnej. Załoga „Nautilusa” walczyła także z gigantycznymi ośmiornicami i podziwiała zatopiony okręt „Mściciel”. Na sam koniec wielkiej podróży kapitan Nemo zaatakował okręt człowieka, który dawno temu wyrządził mu wielką krzywdę.

Ciekawostki :
Juliusz Verne (1828-1905), francuski pisarz. Klasyk literatury przygodowej, podróżniczej i SF. Ukończył prawo na uniwersytecie w Paryżu, pracował jako sekretarz w teatrze, następnie był agentem giełdowym, by wreszcie całkowicie poświęcić się pracy pisarskiej.

Sławę, popularność i majątek przyniósł mu liczący ponad 50 pozycji cykl powieściowy zapoczątkowany 1863 utworem Cinq semaines en ballon. Dysponował rozległą wiedzą z dziedziny matematyki, fizyki i geografii, wykorzystywaną do stworzenia wizji nieograniczonej potęgi nauki i techniki, pełnej rozmachu i fantazj. Niektóre z jego literackich pomysłów okazały się prorocze, np. okręt podwodny w 20 000 mil podmorskiej żeglugi (1867-1870, wydanie polskie 1870-1871).
Do najbardziej znanych powieści Verne'a należą: Dzieci kapitana Granta (1876-1868, wydanie polskie 1976), Tajemnicza wyspa (1874, wydanie polskie 1875-1876), W 80 dni dookoła świata (1873, wydanie polskie 1873-1874), Piętnastoletni kapitan (1878, wydanie polskie 1895).

Related Articles