Projekt dotyczący malarza Caravaggio

CARAVAGGIO

1. BIOGRAFIA- CV
Imię i nazwisko: Michelangelo Merisi da Caravaggio
Adres*: Piazza della Minerva, 69, 00186, Roma
Telefon*: 553-98-62-301
Adres e-mail*: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Data i miejsce urodzenia: Caravaggio (okolice Mediolanu), 29 września 1573 r.
Narodowość: włoska
Rodzice: Fermo Merisi, Lucia Aratori

Życiorys: Styczność z malarstwem po raz pierwszy miałem w wieku 13 lat, gdy dostałem się do pracowni Simone Peterzano, zdobywałem tam fach przez 4 lata, lecz sytuacja rodzina zmusiła mnie do powrotu do miasteczka Caravaggio. Zaraz po ukończeniu 20 roku życia udałem się do Rzymu, próbując utrzymać się z malarstwa, pracowałem tam dla ludzi takich jak Pandolfo Pucci, Antiveduto Grammatica, Cavaliere d’Arpino czy kardynał del Monte. W roku 1606 roku nieszczęśliwym trafem stoczyłem pojedynek z malarzem Ranucciem Tommasonim, epizod ten skończył się dla nas obu niefortunnie- Ranuccio stracił życie, ja natomiast pozostałem z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. W wyniku owej sytuacji zmuszony byłem opuścić Rzym i skierować swoje kroki do Neapolu, na Maltę, ale ostatecznie znalazłem się na Sycylii. Niestety pobyt w każdym z wymienionych miejsc kończył się dla mnie zatargami ze społecznością, czy też służbami państwowymi, ostatecznie w 1609 roku osiadłem ponownie w Neapolu. Najbardziej znane z moich dzieł powstały jednak za czasów młodości- w Rzymie, były to np. „Chory Bachus”, czy „Św. Maria Magdalena pokutująca”. Moimi przewodnimi motywami w sztuce były martwa natura oraz postaci religijne.

*- oznacza terminy i informacje fikcyjne
2. CHARAKTERYSTYKA TWÓRCZOŚCI
Caravaggio uznawany jest często za współtwórcę malarstwa rodzajowego (wg http://pl.wikipedia.org/wiki/Malarstwo_rodzajowe : „odrębny gatunek malarstwa, który wyróżnia tematyka związana z życiem codziennym, obyczajami, obrzędami, pracą, wypoczynkiem i zabawą. W przeciwieństwie do portretu indywidualnego czy zbiorowego, w scenach rodzajowych bohaterami są zwykle anonimowe osoby, przedstawiane bez upiększeń i idealizacji, podczas wykonywania zwykłych czynności.”). Większość jego dzieł ukazuje tematykę religijną- przypisuje mu się również rewolucyjne podejście do przedstawiania świętych- jako pierwszy ukazał on ich jako niedoskonałych, zwyczajnych ludzi, często brudnych, w niekompletnym odzieniu. Wśród społeczeństwa często budziło to odrazę i powszechny gniew, ale Kościół podszedł do tego inaczej i docenił nieznaną dotąd wizję Michelangela. Obrazy przez niego namalowane ukazują również martwą naturę, lecz są to głównie dzieła z wczesnego okresu działalności artystycznej.

Related Articles