Wpływ włoskiego renesansu na kulturę Złotego Wieku w Polsce.

WŁOSKIE ODRODZENIE A POLSKI ZŁOTY WIEK

Czy włoska kultura doby renesansu miała wpływ na kulture Złotego Wieku w Polsce? Otóż uważam że tak i w niniejszej pracy postaram się przedstawić argumenty jednoznacznie popierające moją tezę.
W wieku XIV we Włoszech rozpoczął się przełom w kulturze europejskiej, nazywany później odrodzeniem lub renesansem. Jego podłoże gospodarcze i polityczne stanowił wzrost potęgi miast, które się wzbogaciły najpierw na skutek ożywionego handlu ze Wschodem w czasie wypraw krzyżowych (Wenecja, Genua), a potem rozwoju rzemiosł i przemysłu (Mediolan, Florencja).
Dotychczasowe największe potęgi średniowiecza, papiestwo i cesarstwo, w wyniku ciągłych walk utraciły dużą część dawnego znaczenia, toteż wzbogacone mieszczaństwo coraz mniej się z nimi liczyło i tworzyło własne ośrodki życia politycznego i kulturalnego. Przemiany te nie dokonały się nagle. Rozwijały się powoli, stopniowo ogarniając coraz to inne dziedziny życia, aż opanowały je wszystkie na przełomie wieków XV i XVI.
Początek przemian w dziedzinie kultury wiąże się z jednoczesną działalnością polityczną i literacką wielkich pisarzy włoskich. Długi ich szereg rozpoczyna Dante Alighieri, jego śladami poszli Franciszek Petrarka i Jan Boccaccio.
|Renesans przyczynił się także do kształtowania kultur w krajach na wchodzie europy w tym w Polsce gdzie miał duży wpływ na powstanie tgz. Złotego Polskiego Wieku. Przenikanie humanizmu do Polski rozpoczęło się już w pierwszej połowie XV wieku dzięki podróżom dyplomatycznym polskich posłów do Włoch. Pierwszym jego przejawem było opanowanie przez wybitnych pisarzy wzorowej klasycznej łaciny, zasłynęli pod tym względem szczególnie potężny biskup krakowski kardynał Zbigniew Oleśnicki i historyk Jan Długosz. O zbliżaniu się nowej epoki świadczą liczne przykłady zainteresowania się antyczną spuścizną. I tak w Akademii Krakowskiej czytano i objaśniano dzieła wielkich klasyków: Owidiusza, Horacego, Wergiliusza. Do Polski przybywali wybitni cudzoziemcy. Propagowali oni i popularyzowali nowe prądy i wzory kulturowe, literackie, osobowe. Wielu rodzimych twórców również opanowuje łacinę.
Na dalsze krzewienie się idei humanistycznych wpłynął rozwój akademii krakowskiej, sławnej szczególnie z nauk matematycznych i astronomii. Na studia do Krakowa ściągały wtedy najciekawsze umysły z całej środkowej europy.

Related Articles