"Jakie wartości przedstawia Gustaw w podanej scenie (akt II scena 2,3,7)? Jak zmienia się jego spojrzenie na życie i kobiety w tekscie utworu?" Czyli interpretacja fragmentu dramatu Aleksandra Fredry pt.: "Śluby panieńskie"

"Śluby panieńskie", czyli "Magnetyzm serca" to komediowy utwór dramatyczny Aleksandra Fredry z 1832 roku, napisany wierszem. Premiera mięła miejsce we Lwowie w 1833 roku. Głównym tematem utworu jest miłość. Każdy z bohaterów ma do niej jednak inny stosunek.
Co więc jest najważniejsze dla Gustawa? Jakie jest jego spojrzenie na życie i kobiety?
Scena druga aktu II, to rozmowa Gustawa z Radostem. Radost jest stryjkiem Gustawa, troszczy się o niego jak o własnego syna i martwi go zachowanie bratanka. Stryj zarzuca Gustawowi, że jest lekkoduchem i nie słucha jego rad. Gustaw to wolny człowiek, któremu nie można nic narzucić. Jest niezdecydowany i nieodpowiedzialny.
Pomimo rad Radosta, Gustaw i tak postępuje po swojemu, mimo obietnic poprawy.
Rozmowa stryja i Gustawa ciągnie się aż do sceny trzeciej aktu II, gdzie porady Radosta nie wpływają na bratanka. Gustaw ironizuje komentarze Radosta. Jest znudzony wsią, złości się gdy nie ma racji i gdy stryj porusza temat małżeństwa. Bratanek ośmiesza oświecenie oraz mówi, że Radost nie rozumie jego pokolenia. Żyje tylko zabawą, nie zna granic, nie ma wyczucia i brakuje mu subtelności. Brak mu rozrywek na wsi, chce wyjść za Anielę z nudów. Gustaw mówi stryjowi, że nie potrafi rozmawiać z Anielą, bo nie widzi w niej godnego kandydata do konwersacji. Uważa, że dziewczyna nie ma wystarczającej wiedzy i brakuje mu tematów do rozmów z nią. Bardziej zależy mu na okazywaniu uczuć, na flircie niż na rozmowach. Tym samym ośmiesza sentymentalne myślenie Anieli. Gdy Radost informuje go o ślubach panieńskich złożonych przez Klarę i Anielę, bratanek jest rozzłoszczony. Postanawia, że uwiedzie Anielę i udowodni przez to, że ich przysięga jest nic nie warta.
Gustaw to fircyk, trzpiot. Na wsi brakuje mu rozrywki i rozmówców na jego poziomie.
Akt II scena siódma, to monolog Gustawa po rozmowie z Klarą, która go wyśmiała. Klara to kuzynka i jednocześnie przyjaciółka Anieli. To ona namówiła ją do ślubów panieńskich. Jest uprzedzona do mężczyzna i do zamążpójścia. Lekceważy adorującego ją Albina, przyjaciela Gustawa.
Gustaw planuje intrygę, która ma pomóc mu zbliżyć się do Anieli. Układa romans, chce wziąć Anielę na litość, zaprzyjaźnić się z nią, a następnie rozkochać w sobie i tym samym udowodnić, że śluby panieńskie nie mają najmniejszego sensu.
Gustaw to lekkoduch, żyje tylko zabawą. Na życie patrzy z przymrużeniem oka, żyje chwilą. kobiet nie traktuje poważnie, przynajmniej na początku utworu. Planują intrygę i rozkochując w sobie Anielę, chciał tylko jakoś urozmaicić nudę na wsi. Nie przypuszczał, że wpadnie we własne sidła i zakocha się w Anieli.

motilium vs generic

Related Articles