Percewal na zamku Graala opracowanie

Rycerz średniowiecza: jego priorytety to honor, wiara i miłość. Cechowała go odwaga, heroizm, poświęcenie dla ojczyzny, oddanie Bogu, kobiecie serca i swemu władcy. Jego postępowanie zgodne było ze średniowiecznym kodeksem rycerskim, a przysięgę cenił bardziej niż własne życie. Dumą dla niego była śmierć na bólu bitwy. Przykłady: Roland, Persewal, Tristan.

Etos rycerski – to zbiór zasad określających postępowanie średniowiecznego rycerza.

Cechy średniowiecznego rycerza:
● wiara
● wierny zasadom etyki
● szlachetny
● waleczny
● obdarzony nadludzką siłą świetnie władał broną
● nadmierna duma
● honor był dla niego ważniejszy niż życie


Chretien de Troyes: „Percewal na zamku Graala”

Persewal z Walii jest tylko jednym z ogniw łańcucha legend o młodym, dzielnym osiłku, o królu Arturze i jego rycerzach Okrągłego Stołu, a przede wszystkim o świętym Graal. Jak wiemy był to cudowny kielich, z którego pił Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy. Do dziś jest on wielka tajemnicą i stanowi inspirację dla wielu autorów. Tematyka Percewala i Graala krąży w licznych wariantach ustnego przekazu i utrwaliła przede wszystkim we francuskich powieściach z końca XII i XIII wieku.

We fragmencie książki zamieszczonym w podręczniku jest mowa o przybyciu Persewala do zamku króla Artura. Tam został on uroczycie powitany i obdarowany mieczem i włócznią. Świeczniki wniesione przez giermków utworzyły w zamku atmosferę tajemniczości i grozy. W tym półmroku pojawił się nagle święty Graal. Mimo licznych pytań jakie kłębiły się w głowie rycerza zachował on milczenie. Następnie wszyscy zasiedli do stołu. Serwowano jelenie i czerwone wino. Pod koniec uczty, ku zdziwieniu wszystkich, ponownie pojawił się tajemniczy Graal.

Related Articles