Silniki spalinowe - podział, budowa

SILNIKI SPALINOWE
w zależności od wartości stopnia sprężania silniki dzieli się na:
-niskoprężne- silniki z zapłonem iskrowym, w których mieszanka paliwowo-powietrzna, znajdująca się nad tłokiem, zostaje zapalona iskrą elektryczną przeskakującą między elektrodami świecy zapłonowej
-wysokoprężne- zapłon mieszanki następuje samoczynnie w wyniku wysokiej temperatury wytworzonej przy sprężaniu – przez tłok – powietrza, do którego jest wtryskiwane paliwo (zapłon samoczynny)
Ciągłość pracy silników spalinowych tłokowych jest zachowywana w wyniku cyklicznego powtarzania się procesów (cykl pracy silnika):
*napełniania cylindra mieszanką paliwowo-powietrzną
*sprężanie ładunku i zapalenia mieszanki
*rozprężenia gazów spalinowych połączonego z wykonaniem pracy użytecznej
*usunięcia spalin z cylindra
w zależności od tego w ilu suwach odbywa się cykl pracy, silniki spalinowe dzielimy na:
-dwusuwowe
-czterosuwowe
SILNIK DWUSUWOWY – pełen cykl pracy następuje podczas dwóch suwów tłoka (suw sprężania i suw pracy). Podczas suwu tłoka od położenia DZP do położenia GZP w komorze skrzyni korbowej wytwarza się podciśnienie. W chwili gdy tłok odsłoni kanał dolotowy (znajdujący się w ściance cylindra), do skrzyni korbowej dostaje się wytworzona w gaźniku mieszanka paliwowo-powietrzna. W tym samym suwie, nad tłokiem następuje sprężanie mieszanki zassanej w poprzednim cyklu pracy. W końcowej fazie suwu sprężania następuje zapłon mieszanki od iskry elektrycznej. Powstające gazy spalinowe przesuwają tłok od GZP do DZP. Następuje suw pracy. Podczas ruchu tłoka ku dołowi, jego krawędź zamyka otwór kanału dolotowego i dalszy ruch tłoka powoduje wstępne sprężenia mieszanki w skrzyni korbowej. W końcowej fazie suwu górna krawędź tłoka odsłania otwór kanału wylotowego (ujście spalin na zewnątrz), a następnie odsłania okno kanału przelotowego pomiędzy skrzynią korbową i przestrzenią w cylindrze nad tłokiem. Sprężona mieszanka znajduje ujście do cylindra i wypełniając go wypycha do kanału wylotowego resztki gazów spalinowych. Następuje tzw. przepłukiwanie cylindra. Po przekroczeniu DZP, podczas dalszego ruchu tłoka, następuje zamknięcie kanałów przelotowego i wylotowego, rozpoczyna się suw sprężania. Cykl się powtarza.
Zaleta: prosta konstrukcja i mały ciężar przypadający na jednostkę mocy. Wada: duża toksyczność gazów spalinowych powstających w wyniku nieprawidłowego spalania mieszanki paliwowej.
SILNIK CZTEROSUWOWY – cykl pracy odbywa się w dwóch obrotach wału korbowego, czyli w czterech suwach tłoka (dolotu, sprężania, pracy i wylotu).
z zapłonem iskrowym - Podczas suwu dolotu, tłok przemieszczający się od GZP do DZP, zasysa do cylindra mieszankę paliwowo-powietrzną.

Related Articles