Spichrze – symbol Bydgoszczy

Bydgoszcz posiada bogatą historię i wiele pięknych zabytków. Niektóre z nich, nadają miastu niepowtarzalny urok. Mam na myśli spichrze, pozostałość z czasów pruskich, które stały się symbolem Bydgoszczy.
Spichrze nad Brdą przy ulicy Grodzkiej 7 – 11 stanowią niewielką pozostałość licznych podobnych starych magazynów zbożowych, rozmieszczonych dawniej, już prawdopodobnie od XIV w. , po obu stronach Brdy. Do dnia dzisiejszego zachowały się trzy obiekty.

Najstarszy wiekiem jest najniższy spichrz barokowy, pochodzący być może jeszcze z XVII w. (istniał już w r. 1727). Dwa pozostałe zbudowane zostały na przełomie w. XVIII i XIX.

Po gwałtownym pożarze w roku 1960, w którym dwa dalsze spichrze o konstrukcji szkieletowo-drewnianej spłonęły doszczętnie, zachowane obiekty gruntownie odnowiono i przebudowano, przystosowując je do celów kulturalnych (1964). W dwóch większych mieszczą się działy: archeologiczny i historyczny Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego.


Biały Spichrz”

Mówiąc o spichrzach nie należy zapominać o jeszcze jednej, niekiedy zaniedbywanej przez turystów atrakcji miasta. Mianowicie o drewnianym XVIII-wiecznym budynku usytuowanym na Wyspie Młyńskiej. Jest to tak zwany „Biały Spichrz”.

Wykonany został w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniami tynkowanymi. Posiada trzy kondygnacje (trzecia w poddaszu) oraz okna z okiennicami. Drzwi wejściowe - klepkowe. Dach dwuspadowy.
Obecnie wykorzystywany jest do ekspozycji rzemiosła przez Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego.

Ciekawostka:

Wiele lat temu, na terenie gdzie obecnie znajdują się spichrze, stał zamek. Przypuszcza się, że wzniesiono go ok. 1350 dla Kazimierza Wielkiego, w obrębie wałów pierwotnego grodu kasztelańskiego. Zburzony został podczas wojen szwedzkich, w 1657. W 1879 zbudowano na tym terenie spichrze.

Related Articles