Podstawowe pojęcia z wiedzy o kulturze

Wiedza o Kulturze

Etymologia słowa „kultura” zawiązana jest z rolnictwem „carere” znaczy oprawiać, pielęgnować. To co jest wynikiem pielęgnacji i uprawy różni się od tego, co rodzi się samo – wyłącznie wg działania natury.
Kulturą nazywamy wszystko to, co wytworzył człowiek na przestrzeni wieków, działający w jakiejś trwałej wspólnocie, dzięki niej i dla niej.

„Kultura wyrasta z natury, ale ją przerasta”
W znaczeniu potocznym kultura oznacza zachowanie określone z góry pewnym wzorem. Głębsze zastanowienie ujawnia odmienną definicja, zgodnie z którą kultura jest to wszystko, co nie jest naturą. Jest to więc nurt myślowy, zachowane wzorce oraz dobytek pozostawiony po grupie ludzi żyjących w danej epoce.

Kultura jest mniej więcej spójnym wzorem myślenia i działania w obrębie którego występują charakterystyczne cele, normy i wartości. Niepowtarzalny układ daje nam nową jednostkę.
Podstawowe pojęcia kultury. Kultura a cywilizacja
Cywilizacja – stan rozwoju społeczeństwa w danym okresie historycznym. Warunkowany stopniem opanowania przyrody przez człowieka. Ogół dóbr materialnych, środków i umiejętności produkcyjnych oraz instytucji społecznych.
Cywilizacja oznacza wszystko to, co ludzkość stworzyła i dodała do natury w celu ułatwienia życia i czynności ludzi, którzy z tej cywilizacji korzystają. Cywilizacja sprawia, że świat dzisiejszy różni się od pierwotnego, a kultura, że dzisiejsi ludzie różnią się od pierwotnych.
Czy globalizacja jest szansą czy zagrożeniem? Czy kultura ogranicza naturę człowieka?

Jedna kultura, wiele znaczeń. Wzory kultury.
Kulturę możemy podzielić ze względu na zasięg i czas oddziaływania. Mówimy o kulturze europejskiej, narodowej, regionalnej, starożytnej, nowożytnej, pokoleniowej, miejskiej, wiejskiej, elitarnej, młodzieżowej, masowej, społecznej, elitarnej.
Ze względu na charakter wytworów ludzkich: materialną, duchową.
Dlaczego należy przestrzegać zasad zachowania?
Pojęciem określającym sposoby zachowania w różnych sytuacjach jest francuski savoir vivre (dosłownie „umieć żyć”). Kulturę osobistą drugiego człowieka możemy poznać poprzez kilka zasad, do których powinniśmy się stosować. Są to: odpowiednie zachowanie przy stole, umiejętność nawiązywania i prowadzenia kulturalnej rozmowy oraz higiena osobista.
To, w jaki sposób się zachowujemy, w dużej mierze uwarunkowane jest sposobem wychowania w domu rodzinnym. Sądzę, że należy przestrzegać zasad zachowania, gdyż świadczy to o naszym poziomie intelektualnym. Zapewne nikt z nas nie przepada za „pozostałościami po ludziach nie znających dobrego smaku”. Dlatego by nie szkodzić sobie nawzajem, winniśmy zachowywać się godnie.

Related Articles