Rola i zadania zawodnika przyjmująco-atakującego

ROLA I ZADANIA ZAWODNIKA PRZYJMUJĄCO-ATAKUJĄCEGOW pracy tej chciałbym opisać rolę na boisku i konkretne zadania zawodnika przyjmująco-atakującego, czyli tzw. „lewego”. Jest to niezwykle ważna i odpowiedzialna pozycja w drużynie.

Podstawowym zadaniem zawodnika przyjmująco-atakującego jest przyjęcie zagrywki zespołu przeciwnego, to on bierze na siebie odpowiedzialność dobrego odbioru zespołu. Jeśli zespół „nie ma przyjęcia” jest to wina przyjmujących i ewentualnie libero, a w konsekwencji zespół nie będzie w stanie wyprowadzić ataku.
Drugim ważnym zadaniem „lewego” jest atak, po udanym przyjęciu przemieszcza się do punktu, z którego rozpoczyna nabieg do ataku i czeka na piłkę od rozgrywającego. Podstawowym miejscem do ataku dla zawodnika przyjmująco-atakującego jest lewe skrzydło (jeśli jest to zawodnik leworęczny, nabieg wykonuje poza boiskiem i dopiero w końcowej fazie znajduje się nad boiskiem, jeśli praworęczny, nabieg wykonuje przy linii bocznej boiska, nie wychodząc za nie), jednak w niektórych ustawieniach zawodnik ten jest zmuszony do ataku z prawej strony siatki. Bardzo często przyjmująco-atakujący, będąc w drugiej linii, atakuje zza linii trzeciego metra, najczęściej ze strefy numer sześć, ten atak wygląda zazwyczaj jak podwójna krótka (o ile razem z przyjmująco-atakującym skacze środkowy), ale jest przeprowadzany zza drugiej linii.
Innym zadaniem przyjmująco-atakującego jest blok. Gdy zawodnik ten znajduje się pod siatką, skacze do bloku na lewym skrzydle. Generalnie odpowiedzialny jest za zatrzymanie zawodnika atakującego z prawego skrzydła po drugiej stronie siatki i rozgrywacza przeciwnej drużyny, jednak czasami pomaga swojemu środkowemu, skacząc do „krótkiej” zespołu przeciwnego.
Będąc w drugiej linii „lewy” musi także bronić ataki przeciwnika. W obronie zajmuje miejsce w szóstej strefie na końcowej linii boiska i jest odpowiedzialny za ataki mierzone w końcową linię, a także za ewentualne kiwki i skróty zawodnika, który atakuje.
Praktycznie na boisku nie zdarza się, aby zawodnik przyjmująco-atakujący był zmuszony wystawić piłkę po złym przyjęciu albo obronie swojego zespołu, jednak istnieje taka możliwość i „lewy” powinien być na to przygotowany.
Zawodnik przyjmująco-atakujący musi pamiętać także o asekuracji ataku swojej drużyny. Gdy jest on na lewym skrzydle, a drużyna wykonuje atak z „prawego”, przyjmująco-atakujący powinien wycofać się na trzeci metr, podejść do linii bocznej i obserwując uważnie atak własnego zespołu asekurować atak.

Jaką rolę pełni w drużynie zawodnik przyjmująco-atakujący? Można powiedzieć, że „to od niego się wszystko zaczyna”, jeśli zawodnikowi przyjmująco-atakującemu w danym dniu nie idzie i zawodnik ten „nie ma przyjęcia” to zespół nie jest w stanie nic pograć. Podobnie jest z atakiem, chociaż w tym elemencie jest więcej zawodników gotowych skończyć piłkę (drugi przyjmujący, atakujący, dwaj środkowi). Sądzę, że „lewy” jest, zaraz po rozgrywającym, najważniejszą postacią na boisku. W drużynie naprawdę dużo od niego zależy...

Related Articles