Postępowanie naprawcze

Postępowanie naprawcze, postępowanie
likwidacyjne, proces upadłości, postępowanie
układowe


SPIS TREŚCI


I. Wprowadzenie ............................................................................................. 3
II. Postępowanie naprawcze . ........................................................................... 4
III. Postępowanie likwidacyjne ........................................................................ 7
IV. Proces upadłości ......................................................................................... 12
V. Postępowanie układowe .............................................................................. 21
Bibliografia ................................................................................................. 24

I. WPROWADZENIE

Proces budowy wielosektorowej gospodarki rynkowej przywraca znaczenie praktyczne prawie zapomnianym, międzywojennym aktom prawnym dotyczą¬cym postępowania upadłościowego i układowego. Cechą bowiem charaktery¬styczną gospodarki rynkowej jest - w pewnym uproszczeniu - powstawanie jednych i rozwiązywanie innych podmiotów gospodarczych. W tym swoistym ruchu uczestniczą nie tylko małe podmioty gospodarcze, ale także prowa¬dzące działalność gospodarczą dużych rozmiarów. Wiele z nich rozwiązuje się w wyniku postępowania upadłościowego w związku z trwałą niewypłacalnością.
Upadłość nie cechowała podmioty gospodarcze funkcjonujące w poprzed¬niej formacji ustrojowej, zwłaszcza zwane jednostkami gospodarki uspołecz¬nionej. Upadłość bowiem nie wchodziła w zasadzie w rachubę głównie ze względu na nakazowo - rozdzielczy system gospodarowania polegający na sta¬łej ingerencji czynnika administracyjnego w proces gospodarczy i "ratowania" przed bankructwem niekiedy wyjątkowo nieefektywnych podmiotów gospodar¬czych różnego rodzaju dotacjami budżetowymi, tanimi kredytami itp. Stąd też postępowanie upadłościowe, czy układowe poszło na wiele lat w zapomnienie. Tylko w niewielkim zakresie wszczynano postępowanie upadłościowe w gos¬podarce spółdzielczej, w stosunku do niektórych spółdzielni.
Definitywne odejście od tego systemu gospodarczego na rzecz gospo¬darki rynkowej przesądza o mechanizmach tworzących pożądaną konkurencję w rynku. Jest ona weryfikatorem podmiotów gospodarczych właśnie na mało użyteczne i rozwojowe. Pierwsze bankrutują, drugie oczekuje rozkwit. Oczywiście sytuacja zmienia się w wyniku rozwoju gospodarczego. Bankructwo części podmiotów wywołuje oczywiście odpowiednie skutki. W makroskali następuje pożądana alokacja kapitału z jednych gałęzi i dziedzin gospodarki do innych, zgodnie z sytuacją w rynku.

Related Articles