Odpowiedzialność przewoźnika za wykonanie umowy.

Spis treści:

1.Umowa przewozu osób
- przewóz osób
- przewóz przesyłek bagażowych
- odpowiedzialność przewoźnika

2. Umowa przewozu towarów
- przewóz przesyłek
- likwidacja przesyłek
- odpowiedzialność przewoźnika
- ustalenie stanu przesyłki

3. Roszczenia

4. Odszkodowania


UMOWA PRZEWOZU – to rodzaj umowy, w której przewoźnik zobowiązuje się w zakresie swojej, działalności do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy

I. Umowa przewozu osób

W umowie przewozu osób przewoźnik zobowiązany jest do zapewnienia podróżnym odpowiadających rodzajowi transportu warunków bezpieczeństwa i higieny oraz takich wygód , jakie ze względu na rodzaj transportu uważa się za niezbędne (w tym również możliwość podróży osób niepełnosprawnych).
Przewoźnik odpowiada za bagaż podróżny według zasad przewidzianych dla przewozu rzeczy.
Umowę przewozu osób zawiera się przez nabycie biletu na przejazd lub spełnienie innych określonych przez przewoźnika warunków dostępu do środka transportowego lub przez samo zajęcie miejsca w środku transportu.
Jeżeli przed rozpoczęciem podróży lub w czasie jej trwania zaistnieją okoliczności uniemożliwiające wykonanie umowy przewoźnik ma obowiązek zapewnić podróżnym bez dodatkowych opłat podróż do miejsca przeznaczenia.
Przewoźnik ponosi odpowiedzialność za przedwczesny odjazd środka transportu, opóźnienie bądź odwołanie kursu o ile ma to miejsce wskutek umyślnej winy przewoźnika. Za bagaż podręczny przewoźnik również ponosi odpowiedzialność jeżeli szkoda powstała z jego winy.
Odpowiedzialność przewoźnika dotyczy również warunków podróży, bezpieczeństwa pasażerów i bagażu jak też zniszczenia bądź utraty przedmiotów wartościowych, pieniędzy itp. , które pasażer ma przy sobie.
Pasażer może oddać bagaż do przewozu jako przesyłkę bagażową – jej przyjęcie potwierdza przewoźnik wydając KWIT BAGAŻOWY. Masę i liczbę sztuk przesyłki bagażowej ustala przewoźnik i według tego pobiera opłatę zawartą w taryfikatorze dostępnym dla pasażerów.
Wyłączone z tego są rzeczy, których przewóz jest zabroniony tzn. : rzeczy niebezpieczne , zwłoki i szczątki zwłok ludzkich.
Umowę przewozu przesyłki bagażowej uważa się za zawartą w momencie przekazania jej przewoźnikowi i przyjęciu od niego kwitu bagażowego.
Przewoźnik bierze odpowiedzialność za przesyłkę bagażową zobowiązując się ją dostarczyć w określonym stanie i terminie objętym umową.
Wydanie przesyłki odbywa się za okazaniem kwitu bagażowego za jego zwrotem i nie istnieje obowiązek sprawdzania czy osoba odbierająca jest do tego uprawniona.
Wydanie przesyłki bez kwitu bagażowego może nastąpić kiedy osoba zgłaszająca się udowodni swe uprawnienia do odbioru.

Related Articles