Preferowane cechy charakteru w mijescu pracy.

Jeśli ludzie posiadają silne cechy swojego typu zespołowego, maja oczywiście również i mniej pożądane właściwości, które zwykle Ida w parze z tymi pierwszymi. Na przykład perfekcjonista ma tendencje do poświęcania zbyt wiele czasu na mniej istotne szczegóły. Każda rola zespołowa posiada cechy pozytywne.
Roślina:
Ludzie tego typu sa wybitnie inteligentni i oryginalni w sposobie myślenia; sa nadzwyczaj pomysłowi i potrafią rozwiązywać trudne problemy. Roślina to osoba od pomysłów, myśli radykalnie, z polotem i niekonwencjonalnie. Osoby tego typu nie sa jednak najlepsze we wprowadzaniu swoich koncepcji w Zycie, szybko tracą zainteresowanie, a ponieważ bardziej zajmują je ogólne zagadnienia niż szczegóły, maja tendencje do pomijania detali i popełnienia błędów wynikających z roztargnienia.
Rośliny na ogól wola pracować niezależnie; sa indywidualistami, często osobami nietuzinkowymi. Wrażliwe na krytykę i pochwały, często ignorują pomysły pozostałych i niełatwo porozumiewają się na falach innych niż własne, oczekują ze reszta zespołu dostosuje się do nich.
Rośliny mogą mieć skłonność do poświęcania zbyt dużo czasu na pomysły, które rozpalają ich wyobraźnię, lecz nie odpowiadają potrzebom bądź celom zespołu.
Zaradny poszukiwacz:
Poszukiwacze, zwani tez eksploratorami, sa również kreatywni, lecz pomysły nie rodzą się w ich głowach w taki sposób, jak u roślin. Podejmują raczej surowy koncept kogoś innego i rozbudowują go. Sa zrelaksowani, wszędobylscy i na ogol niezwykle popularni. To utalentowani dyplomaci i negocjatorzy, którzy potrafią błyskawicznie myśleć. Ich pozytywne i optymistyczne usposobienie może mieć dobry wpływ na postawę i motywacje zespołu.
Poszukiwacz jest zależny od stymulacji innych osob, choć sam często wnosi entuzjazm, to słabnie on szybko, jeśli nie spotka się z pozytywnym odzewem pozostałych członków zespołu. Gdy pojawia się trudności, może tez stracić zainteresowanie i zaniechać kontynuowanie prac.
Koordynator:
Koordynator to osoba niezwykle zdyscyplinowana i opanowana, posiadająca naturalna skłonność do koncentrowania się na wytyczonym celu. Koordynatorzy to wielka jednocząca siła zespołu, a współpracownicy zwykle darzą ich szacunkiem.
Sa dobrymi informatorami, umiejętnie przydzielają zadania poszczególnym pracownikom, potrafią tez biegle wychwytywać pojedyncze talenty i angażować je do pracy na rzecz całego zespołu. Z tego względu to koordynatorzy często ustalają role i zakres pracy innych, nierzadko stając się liderami zespołu. Koordynatorzy to osoby mądre i emocjonalnie dojrzale, nie sa ani bardziej inteligentni od reszty grupy, ani tez szczególnie kreatywni. Ich mocna strona jest umiejętność wydobywania owych wartości z innych pracowników dla dobra ogółu zespołu.
Animator:
To dynamiczny typ osobowości, pełen niespokojnej energii. Jest otwarty, impulsywny, często rozdrażniony. Animatorzy uwielbiają stawiać i podejmować wyzwania, gdyż ich najważniejszym celem sa konkretne rezultaty. Pragną wyników i zmuszają każdego, by je osiągnąć, może to prowadzić do awantur, te jednak nie będą trwały długo, a urazy zostaną szybko zapomniane.
Obserwator:
Obserwatorzy to ludzie inteligentni, stanowczy i introwertyczni. Mogą być raczej oschli i niewzruszeni, nawet oziębli. Ich mocna strona nie jest poddawanie pomysłów, lecz chłodna i jasna analiza tych, które przedstawiają inni. Obserwatorzy waza wszystkie za i przeciw, sa przenikliwymi sędziami i rzadko podejmują błędne decyzje. To zwykle oni ratują zespól przed angażowaniem się w nie rozważanie działania.
Pracownik zespołowy:
Pracownik zespołowy jest wrażliwy, towarzyski, potrafi wesprzeć na duchu i najlepiej orientuje się w nastrojach panujących w zespole. To dobry słuchacz i dyplomata, lojalny wobec grupy, lubiany i łagodny. Jego instynktowna reakcja na nowe koncepcje jest raczej chęć rozwijania ich, niż wynajdywania niedoskonałości.
Realizator:
Jak dotąd w naszym zespole znaleźli się ludzie pomysłowi, potrafiący analizować koncepcje, dawać grupie wskazówki, prowadzić innych członków zespołu i podtrzymywać na duchu, kto jednak ma wykonywać podstawowa prace zespołu? Realizator. Jest to osoba posiadająca zmysł organizacyjny, zdrowy rozsadek i samodyscyplinę, cechy niezbędne do przekładania koncepcji i ustaleń na realne i wykonalne zadania. Dużo pracuje, jest systematyczny, lojalny i nie przywiązuje wagi do własnych korzyści. Jedna z największych wartości realizatora jest, ze bardzo chętnie wykonuje każdą prace, jaka jest do zrobienia, bez względu na to, czy lubi tego typu zadanie, czy nie.
Finalizator:
Finalizator jest z natury pełen obaw, choć zdarzają się również typy spokojne. Martwi się o to, co może się nie udać i jest nieszczęśliwy, póki gruntownie nie sprawdzi każdego szczegółu. Jest niesamowicie skrupulatny, doskonale nadaje się na przykład na kreatora. Mimo iż Finalizator nie jest szczególnie asertywny, wywołuje u członków zespołu poczucie pilności podczas realizacji zadań, ponieważ nie toleruje niedbalstwa.
Specjalista:
Specjaliści poświęca się zdobywaniu wysokich umiejętności i wiedzy. Tak naprawdę interesują się tylko swoja dziedzina, która z entuzjazmem zgłębiają i która traktują niezwykle profesjonalnie. Wykazują małe zainteresowanie praca innych osob i mogą być samotnikami, których mało zajmują inni ludzie. Specjaliści sa pełni zapału, zacięcia i ograniczają się jedynie do tego, by zostać wybitnymi ekspertami w swojej dziedzinie.
Utopijny wizjoner:
Ma on mnóstwo pomysłów i koncepcji, toteż zbyt wiele oczekuje od swojego otoczenia, jeśli chodzi o gotowość do wprowadzania zmian. Od niego pochodzi 80% omawianych w przedsiębiorstwie pomysłów na sukces. Jego chaotyczność i sumienność przeszkadza wielu ludziom.
Reformator:
On również odznacza się kreatywnością, ale bardziej trzyma się rzeczywistości. Wśród menadżerów tego typu znajdują się wynalazcy i majsterkowicze, którzy chętnie pracują nad czymś nowym, izolując się przy tym od innych spraw ważniejszych od firmy.
Analityk:
To człowiek stawiający na rozsadek, który wszystko chciałby wyliczać. Według niego rzeczy i działania musza być pożyteczne. Nie lubi niczego, co wiąże się z emocjami i chaosem. W zarządach dominują właśnie chłodno kalkulujący analitycy. Szacuje się , iż 70% wszystkich członków zarządów to właśnie menadżerowie tego typu.
Moderator:
Jest człowiekiem kompromisu. Manewruje możliwie bez wywoływania konfliktow, a jeśli do nich dochodzi, potrafi je łagodzić.
Energiczny człowiek czynu:
Zawsze przejawia energie, ale nierzadko traci ja na czystą akcyjność. W postępowaniu jest bezwzględny.
Ostrożniś:
Jest doskonałym planista, ale odznacza się pewnym oderwaniem od życia i bojaźliwością . Dla niego najważniejsze jest poczucie pewności i bezpieczeństwa.



Być menadżerem znaczy panować nad jakąś całością, zarządzać nią kompletnie, tj. gospodarnie, energicznie i odpowiedzialnie.

Kompetencja interpersonalna to, mówiąc najogólniej, umiejętność radzenia sobie z ludźmi w taki sposób, aby rozpoczęte działania mogły być kontynuowane dla osiągnięcia zamierzonych celów.

Najlepiej jeśli menadżer będzie potrafił:
• komunikowania się z ludźmi,
• współdziałania z ludźmi,
• wprowadzania zmian,
• radzenia sobie z konfliktami,


Z badan przeprowadzonych wśród menedżerów zachodnich firm wynika, ze sukces odnoszą ci którzy:
• chcą i potrafią współdziałać z ludźmi,
• sa wrażliwi i uczciwi wobec otoczenia społecznego i ekologicznego
• maja wysokie poczucie odpowiedzialności,
• posiadają silna menedżerska motywacje osiągnięć,
• lubią się uczyć i stosować teorie w praktyce,
• maja zdolność do globalnego ujmowania zjawisk,
• łączą myślenie abstrakcyjne z koncentracja uwagi,
• maja rzeczywista, a nie pozorna podzielność uwagi,
• potrafią wytyczać ambitne lecz zarazem realistyczne cele,
• sa wytrwali, dokładni, a jednak kreatywni.

Related Articles