Postawy wobec eutanazji

Rozdział V. Eutanazja.
5.1. Eutanazja mieszkańców powiatu jaworznickiego
O eutanazji i związanych z nią problemach ankietowani z powiatu jaworznickiego dowiadują się głównie z mediów, które donoszą o jej legislacyjnych regulacjach oraz kontrowersyjnych przypadkach jej stosowania w krajach zachodnich. Podejmowane są w tym kontekście publiczne debaty dotyczące dylematów związanych z tzw. dobrą śmiercią. Po wprowadzeniu prawnych regulacji przyzwalających na eutanazję w Holandii, a następnie w Belgii, które to wydarzenia niewątpliwie przyczyniły się do wzmożonej intensywności tego typu dyskusji w polskich mediach, również w ostatnim czasie zagadnienie to zyskało na ważności i to przynajmniej z trzech powodów. Po pierwsze - wstrzymanie prac nad projektem ustawy zmierzającym do legalizacji eutanazji w Polsce, po drugie – docierające ze świata doniesienia o coraz to nowych przypadkach eutanazji Po trzecie wreszcie - kontrowersyjne postulaty lekarzy pomagających się wprowadzenia ustawy zezwalającej w określonych przypadkach na humanitarne uśmiercanie nieuleczalnie chorych noworodków oraz wcześniaków, u których stwierdzono nieodwracalne uszkodzenie mózgu bądź schorzenie sprawiające, że funkcje życiowe mogą być tylko sztucznie podtrzymywane. Wszystkie te wydarzenia na nowo ożywiły polemikę między obrońcami prawa do godnej śmierci a bezwzględnymi przeciwnikami eutanazji. W tym kontekście w sondażu podjęłam problematykę poparcia dla eutanazji w badanym powiecie oraz ich przyzwolenia na konkretne działania o charakterze eutanatycznym.
Jak się jednak okazuje, w niektórych sytuacjach wola osoby poddawanej eutanazji nie jest w opinii respondentów najważniejsza, gdyż pomimo przytaczanych, zwłaszcza przez Kościół katolicki, argumentów natury filozoficznej i religijnej - odwołujących się do takich pojęć, jak osoba, godność ludzka czy świętość życia - istnieje w polskim społeczeństwie znaczne przyzwolenie dla działań przyspieszających śmierć w określonych przypadkach.
Dane zawarte w tabeli 3 ukazują związek między religijnością badanych ankietowanych a i opinią na temat dopuszczalności eutanazji. Prawie większość osób, które deklarują, że są ludźmi głęboko wierzącymi uważa, że eutanazja powinna być niedopuszczalna. Ciekawe jest to, że ludzie wierzący ale niepraktykujący i ludzie niewierzący odpowiedzieli na to pytanie w podobny sposób. W obydwu przypadkach przeszło połowa z nich uważa, że eutanazja powinna być niedopuszczalna.
Tabela 3. Związek między religijnością i dopuszczalnością eutanazji (ogółem).

Related Articles