„Społeczeństwo polskie a globalizacja w sferze gospodarki i kultury.”

Od kilkunastu lat jesteśmy świadkami coraz szybciej postępującej globalizacji procesów i problemów gospodarczych, społecznych i politycznych. Mimo pewnych zahamowań, oporów różnych krajów, grup społecznych i intelektualistów, trwa proces tworzenia się systemu światowego, coraz ściślej powiązanego wewnętrznie w sensie technicznym, ekonomicznym, społeczno-politycznym i instytucjonalnym. Polska jest jednym z tych państw, gdzie kształtuje się jednolity rynek zapewniający wysoka mobilność czynników produkcji. Dzięki rozwojowi transportu, telekomunikacji i innych środków komunikacji społecznej, obserwujemy zjawisko zbliżenie struktur społecznych, kultur i obyczajów. Globalizacja to postępująca integracja państw oraz ludzi spowodowana znoszeniem barier w przepływach dóbr, usług, kapitału i wiedzy oraz znaczącą obniżkę kosztów telekomunikacji i transportu.

Społeczeństwo polskie od lat 90-tych przechodzi ogromna przemianę gospodarczą i społeczną. Na rozwój globalizacji w Polsce wpłynęły takie zjawiska jak: stały wzrost eksportu towaru i usług oraz przepływ kapitału, liberalizacja światowych rynków finansowych, deregulacja prawa antytrustowego, wzrost liczby fuzji i przejęć firm, a także pojawienie się globalnych rynków konsumenckich oraz globalnych marek firmowych. Proces globalizacji umożliwia naszemu krajowi możliwość swobodnego przepływu dóbr, co związane jest z siecią zależności. Szczególnie zauważalne jest to podczas wprowadzania na polski rynek przedsiębiorstw znanej marki zagranicznej. Firmy działające w skali międzynarodowej dążą do tego aby znajomość ich marki była powszechna. Prowadzi to do wykupywania mniejszych przedsiębiorstw polskich, naturalnie w celu brandingu. Nazwy polskich marek ustępują miejsca nazwom zagranicznych koncernów. Jakkolwiek globalizacja sprzyja komercjalizacji to jednak służy także do potwierdzania indywidualności jednostek w skali grupowej przez zaspokojenie potrzeby orientacji w coraz bardziej zagęszczonym rynku. Prostym przykładem może być fakt, że polską oranżadę na pólkach sklepowych zastąpiono amerykańską
Coca-Colą. Dużym krokiem w kierunku rozwoju globalizacji w Polsce było wstąpienie do Unii Europejskiej. Coraz częściej zauważamy zagranicznych inwestorów, a nasze przedsiębiorstwa możemy zauważyć na rynkach zagranicznych. Jest to krzepiące zjawisko dające społeczeństwu polskiemu możliwość rozwoju. Obserwujemy zmniejszający się bilans bezrobocia, co w dużej mierze jest skutkiem możliwości pracy Polaków za granicą. Globalizacja prowadzi do ukształtowania się nowego międzynarodowego podziału pracy, w którym tworzenie bogactwa na poziomie narodowym jest coraz bardziej uzależnione od podmiotów gospodarczych innych państw.

Related Articles