Zatrucia pokarmowe

Zatrucia pokarmowe

Przyczyny - Najbardziej powszechną przyczyną zatruć pokarmowych jest żywność przygotowywana zbyt szybko i przechowywana w niewłaściwej temperaturze, brak higieny u producentów żywności i w kuchniach oraz brudne ręce i nieświeża żywność.

Objawy zatruć pokarmowych - do najczęstszych należą zaburzenia żołądkowo ? jelitowe / nudności , wymioty , bóle brzucha , biegunka / podwyższona temperatura ciała , utrata przytomności . Objawy zatruć pokarmowych grzybami : ujemny wpływ na system nerwowy człowieka, zwolnienie akcji serca, spadek tętna, zaburzenia oddychania, uczucie gorąca i ślinotok po spożyciu, objawy typowe dla schorzeń alergicznych.

Zapobieganie ? poprzez:
- unieszkodliwianie źródła zakażenia w odniesieniu do osób chorych lub zakażonych mających kontakt z żywnością stosuje się odsunięcie od pracy do chwili uzyskania ujemnych wyników badań zleconych przez lekarza
- przecięcie dróg szerzenia - tj .przestrzegania prawidłowości procesów technologicznych i zasad higieny , produkcji , transportu , obrotu , magazynowania surowców , półproduktów i żywności gotowej do spożycia
Choroby zakaźnie przenoszone drogą pokarmową

- żółtaczka typu A
Jest to choroba wywołana przez wirus zapalenia wątroby. Wywołuje ją zakażenie wirusem HAV, wydalanym z kałem osoby chorej. Objawia się gorączką, utratą łaknienia, powiększeniem wątroby, zażółceniem skóry, ciemnym moczem oraz jasnym stolcem.
- cholera
Przyczyną zarażenia się jest spożycie pokarmu lub wody skażonej. Jest to choroba jelit wywołana przez bakterie ? przecinkowe cholery.
Objawia się np. biegunką spowodowaną wytwarzaniem przez bakterie toksyn.
- biegunka spowodowana pełzakiem amebą
Jest to częste oddawanie stolca o zwiększonej ilości płynu. Biegunka jest sposobem, w jaki organizm pozbywa się toksyn i bakterii. Objawia się stanem zapalnym jamy brzusznej, bólem brzucha, koniecznością częstego wypróżniania. Może wystąpić gorączka i odwodnienie.

Related Articles